BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Pink Bourbon Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Pink Bourbon variety.

195 in stock115 roasters101.7/mo avg

Variety

Pink Bourbon

195 coffees

Price / 100g

$7.64 – $17.70

median $10.99 · 186 lots

Top origins

Colombia, Brazil, Ethiopia

Top processes

Washed, Natural, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

149 Pink Bourbon variety coffees — page 1 of 3

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Faver Ninco - Pink Bourbon
Canada|September

$25.00 · 250g · $10.00/100g

Details

Origin
Colombia, Santa Maria, Huila
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Faver Ninco
Colombia José Martínez
USA|Verve Coffee Roasters

$27.25 · 340g · $8.01/100g

3 sizes
  • 340g — $27.25 ($8.01/100g)
  • 997g — $77.25 ($7.75/100g)
  • 2267g — $154.00 ($6.79/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
José Martínez Guzmán
Colombia Finca Costa Rica Pink Bourbon
USA|Vibrant Coffee Roasters

$11.70 · 113g · $10.35/100g

4 sizes
  • 113g — $11.70 ($10.32/100g)
  • 283g — $22.00 ($7.76/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.61/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.17/100g)

Details

Origin
Santa María, Huila
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Faver Ninco & family
Decaf Colombia Huila Fortune
USA|Resident Coffee Roasters

$21.00 · 283g · $7.42/100g

3 sizes
  • 283g — $21.00 ($7.42/100g)
  • 907g — $46.00 ($5.07/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
San Agustín, Suaza & La Plata, Huila
Process
Washed & Swiss Water
Variety
Caturra, Castillo, Variead Colombia, Pink Bourbon
#149 Strawberry Cake Co-ferment Coffee Beans from Colombia
USA|Pair Cupworks

$44.00 · 226g · $19.47/100g

Details

Origin
Tolima, Huila, Caldas
Process
Strawberry Co-Ferment, Honey & Banana Co-ferment
Variety
Pink Bourbon
Producer
El Vergel Estate
Luz Helena Salazar
Australia|Axil Coffee Roasters

$21.00 · 250g · $8.40/100g

2 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Maracay, Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Luz Helena Salazar
Colombia - Luis Aguirre - Washed Pink Bourbon
USA|Verb Coffee Roasters

$33.00 · 283g · $11.66/100g

Details

Origin
Villahermosa, Tolima, Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Luis Aguirre
Colombia Yessica Parra
USA|H&S

$22.00 · 125g · $17.60/100g

3 sizes
  • 125g — $22.00 ($17.60/100g)
  • 250g — $38.00 ($15.20/100g)
  • 1000g — $119.00 ($11.90/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
El Mirador
Jairo Arcila - peach pink bourbon
USA|Curious Coffee

$29.00 · 170g · $17.06/100g

Details

Origin
Colombia, Quindio, Armenia
Process
co-fermented, honey
Variety
pink bourbon
Producer
Jairo Arcila
Rodrigo Hoyos, 250g
Denmark|Coffee Collective

$19.48 · 250g · $7.79/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Rodrigo Hoyos
Autumn Edition - Sweet Treat
Belgium|Boo! Coffee Roasters

$20.00 · 250g · $8.00/100g

2 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $74.00 ($7.40/100g)

Details

Origin
Colombia, Huila (Acevedo)
Process
Semi-Washed (Anaerobic Fermentation)
Variety
Pink Bourbon
Producer
María Belén Díaz & Narciso Narváez
Yoan Arley Toledo
USA|Passenger

$28.50 · 250g · $11.40/100g

Details

Origin
Suaza, Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Yoan Arley Toledo Ortiz
A.M.O.C. - /054 Brazil Exceptional set — Fazenda Guariroba
USA|Entropica Coffee

$78.00 · 240g · $32.50/100g

2 sizes
  • 240g — $78.00 ($32.50/100g)
  • 1000g — $274.00 ($27.40/100g)

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil
Process
Anaerobic Natural & Double Fermentation
Variety
Yellow Catuaí, Pink Bourbon
Producer
Gabriel Lamounier Vieira & Elisa Paiva Lamounier
Inmaculada Fellows Pink Bourbon
USA|BlendIn Coffee Club

$28.00 · 284g · $9.86/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Pink Bourbon
El Dragón Sugarcane Decaf
Switzerland|Rose Coffee

$20.44 · 200g · $10.22/100g

2 sizes
  • 200g — $20.44 ($10.22/100g)
  • 1000g — $72.13 ($7.21/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Ethyl Acetate (Sugarcane)
Variety
Caturra, Pink Bourbon, Castillo, Colombia
Producer
25 smallholder producers
Colombia - Finca el Porvenir, Tabi 250g
Sweden|Koppi Roasters

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Palestina, Huila – Colombia
Process
36 - 48 h wet fermentation, dried on raised beds
Variety
Caturra, Tabi, Pink Bourbon
Producer
Sandra & Hector Milena Mora
Colombia El Higueron - Cesar Muñoz Ortega
USA|Whiptail Coffee

$27.00 · 283g · $9.54/100g

2 sizes
  • 283g — $27.00 ($9.52/100g)
  • 2268g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
El Mirador, San Agustin, Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Cesar Muñoz Ortega
strawberries and chocolate
USA|Curious Coffee

$19.50 · 170g · $11.47/100g

2 sizes
  • 170g — $19.50 ($11.47/100g)
  • 285g — $29.50 ($10.35/100g)

Details

Origin
Colombia; Brazil
Process
dry anaerobic fermentation; Pulped Natural
Variety
Pink Bourbon; Acaia
Producer
Jairo Arcila; Marco A. Guardabaxo
Colombia Oporapa Pink Bourbon
USA|Camber Coffee

$33.00 · 340g · $9.71/100g

Details

Origin
Pitalito
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Colombia Santa Monica Passion Fruit
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$23.02 · 200g · $11.51/100g

Details

Origin
Colombia - Armenia Quindio
Process
Experimentell Honey (Anaerobisk) ihop med vinjäst och passionsfrukt i 72 timmar.
Variety
Pink Bourbon
Producer
Santa Monica - Jairo Arcila
Colombia La Fortuna Pink Bourbon
USA|H&S

$23.00 · 125g · $18.40/100g

3 sizes
  • 125g — $23.00 ($18.40/100g)
  • 250g — $37.00 ($14.80/100g)
  • 1000g — $118.00 ($11.80/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
La Fortuna
Colombia - Cota Coffee Finca Rio Negro Pink Bourbon - Zest life
UAE|Archers Coffee

$14.43 · 100g · $14.43/100g

3 sizes
  • 100g — $14.43 ($14.43/100g)
  • 200g — $26.68 ($13.34/100g)
  • 1000g — $95.30 ($9.53/100g)

Details

Origin
Acevedo, Huila
Process
Washed - Co-ferment
Variety
Pink Bourbon
Producer
Jhon Rodriguez, Cota Coffee
Honduras El Pedrero - Washed Process Pink Bourbon
USA|Color Roasters

$21.00 · 283g · $7.42/100g

3 sizes
  • 283g — $21.00 ($7.42/100g)
  • 907g — $55.00 ($6.06/100g)
  • 2267g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Tierra Colorada, La Paz, Honduras
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Carlos Ernelio Ortiz ("Don Nelo")
Berry Princess - Exclusive
USA|Promethium Coffee

$0.00 · 200g · $15.00/100g

Details

Origin
Quindío, Colombia
Process
Special Strawberry Fermentation
Variety
Pink Bourbon + Castillo
Producer
Viviana Martínez
Pink Bourbon #4
Canada|Escape Coffee

$21.18 · 200g · $10.24/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Heiner Lasso & Sebastian Ramirez, El Rubi & El Placer
Ethica Spectrum - Hacienda El Obraje Pink Bourbon - Colombia
Canada|Speciality Coffee CA

$21.00 · 100g · $19.00/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Hacienda El Obraje
Luz Helena Salazar Pink Bourbon
USA|Curious Coffee

$26.00 · 285g · $9.12/100g

Details

Origin
Colombia, Quindio, Armenia
Process
washed
Variety
pink bourbon
Producer
Luz Helena Salazar
French Laundry
USA|Promethium Coffee

$30.00 · 200g · $15.00/100g

2 sizes
  • 200g — $30.00 ($15.00/100g)
  • 907g — $130.00 ($14.33/100g)

Details

Origin
Quindio, Colombia
Process
Yeast Inoculated
Variety
Pink Bourbon
Producer
Sebastian Ramirez
Session IPA
USA|Mae Coffee Roasters

$40.00 · 283g · $14.13/100g

2 sizes
  • 283g — $40.00 ($14.13/100g)
  • 2268g — $210.00 ($9.26/100g)

Details

Origin
Quindio, Colombia
Process
Hop Co-fermentation Honey Process
Variety
Pink Bourbon
Producer
Sebastian Ramirez
Colombia Hermides Meneses[Light roast]
Japan|Kurasu

$39.60 · 250g · $15.84/100g

2 sizes
  • 250g — $39.60 ($15.84/100g)
  • 1000g — $126.50 ($12.65/100g)

Details

Origin
Tarqui, Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Hermides Meneses
El Casino – Pink Bourbon
UK|Sweven Coffee

$19.89 · 200g · $9.95/100g

2 sizes
  • 200g — $19.89 ($9.95/100g)
  • 1000g — $79.58 ($7.96/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Paraiso 92 (Pink Bourbon), Colombia
Spain|Atmans Coffee

$14.79 · 100g · $14.79/100g

4 sizes
  • 100g — $14.79 ($14.79/100g)
  • 250g — $27.31 ($10.92/100g)
  • 500g — $52.34 ($10.47/100g)
  • 1000g — $101.26 ($10.13/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Advanced Process
Variety
Pink Bourbon
Producer
Wilton Benitez
Maidy Bocanegra Pink Bourbon
UK|Workshop Coffee

$34.00 · 250g · $13.60/100g

Details

Origin
Bruselas, Pitalito, Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Finca Los Limones
El Diviso, Colombia
USA|Mae Coffee Roasters

$34.00 · 283g · $12.01/100g

2 sizes
  • 283g — $34.00 ($12.01/100g)
  • 2268g — $175.00 ($7.72/100g)

Details

Origin
Bruselas, Pitalito, Huila
Process
Washed Process
Variety
Pink Bourbon
Producer
Nestor and Adrian Lasso
Colombia Pink Bourbon - washed
Austria|Kaffeelix

$15.93 · 125g · $12.74/100g

3 sizes
  • 125g — $15.93 ($12.74/100g)
  • 250g — $26.74 ($10.70/100g)
  • 1000g — $102.21 ($10.22/100g)

Details

Origin
Sebastián Ramírez, El Placer, Quindío
Process
Honey
Variety
Pink Bourbon
COLOMBIA El Mesón – Filter
Germany|Five Elephant

$25.52 · 100g · $7.86/100g

3 sizes
  • 100g — $7.86 ($7.86/100g)
  • 250g — $25.52 ($10.21/100g)
  • 1000g — $88.79 ($8.87/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed, fermented for 24 hours and sun-dried for 20 days
Variety
Pink Bourbon
Producer
Luz Divia Fierro
Colombia, Finca Alcatraz, Wilfredo Ule Vargas, Pink Bourbon
USA|Sightglass Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

3 sizes
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 907g — $71.00 ($7.83/100g)
  • 2267g — $168.00 ($7.41/100g)

Details

Origin
Oporapa, Huila
Process
Washed
Variety
100% Pink Bourbon
Colombia Las Flores Thermal Shock
USA|Equator Coffees

$22.00 · 170g · $12.94/100g

3 sizes
  • 170g — $22.00 ($12.94/100g)
  • 340g — $42.00 ($12.35/100g)
  • 907g — $99.75 ($11.00/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Thermal Shock
Variety
Pink Bourbon
Producer
Jhoan Vergara
Rogelio Santiz, Mexico Washed Pink Bourbon
Canada|Subtext Coffee

$23.30 · 250g · $9.32/100g

3 sizes
  • 250g — $23.30 ($9.32/100g)
  • 500g — $45.88 ($9.18/100g)
  • 1000g — $70.94 ($7.09/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Rogelio Santiz
Ana María Donneys, Pink Ranger Honey Pink Bourbon & Caturra - Colombia
USA|Little Waves Coffee Roasters

$18.25 · 100g · $18.25/100g

3 sizes
  • 100g — $18.25 ($18.25/100g)
  • 283g — $38.00 ($13.43/100g)
  • 907g — $96.75 ($10.67/100g)

Details

Origin
Circasia, Quindío, Colombia
Process
Honey Anaerobic
Variety
Pink Bourbon, Caturra
Producer
Finca La Primavera
Neon Sorbet
Canada|September
In StockColombia

$25.00 · 200g · $12.50/100g

Details

Origin
Colombia, Piendamó, Cauca, Colombia
Process
Inoculation process with sugarcane decaffeination.
Variety
Pink Bourbon
Producer
Wilton Benitez
Colombia: El Triunfo
Sweden|Muttley & Jacks Coffee Roasters

$14.00 · 100g · $14.00/100g

2 sizes
  • 100g — $14.00 ($14.00/100g)
  • 250g — $31.00 ($12.40/100g)

Details

Origin
Huila
Process
Fully washed (tvättat)
Variety
Pink Bourbon
Producer
Miguel Bohórquez
Lord Voldemort Leachate Natural Pink Bourbon by Deiro Garcia, Colombia
Sweden|Standout Coffee

$7.00 · 50g · $14.00/100g

3 sizes
  • 50g — $7.00 ($14.00/100g)
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 1000g — $81.00 ($8.10/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Pink Bourbon
Producer
Deiro Garcia
Marlon Bolaños' Pink Bourbon | Thermal Shock | Sugarcane EA Decaf | Colombia
USA|Frequent Coffee

$25.00 · 226g · $11.06/100g

Details

Origin
Acevedo, Huila, Colombia
Process
Washed anaerobic, thermal shock
Variety
Pink Bourbon
Producer
Marlon Bolaños
COLOMBIA La Palma – Espresso
Germany|Five Elephant

$11.01 · 100g · $11.01/100g

4 sizes
  • 100g — $11.01 ($11.01/100g)
  • 250g — $23.29 ($9.32/100g)
  • 1000g — $80.28 ($8.03/100g)
  • 5000g — $320.86 ($6.42/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Selmira Ruiz
Luz Mary Hurtado
USA|Passenger

$28.50 · 250g · $11.40/100g

Details

Origin
Suaza, Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Divino Niño
A.M.O.C. - /058 Colombia — Don Héctor Díaz
USA|Entropica Coffee
In StockColombiaPreorder

$32.00 · 240g · $13.33/100g

3 sizes
  • 240g — $32.00 ($13.33/100g)
  • 240g — $36.00 ($15.00/100g)
  • 1000g — $84.00 ($8.40/100g)

Details

Origin
Pitalito, Huila, Colombia
Process
Natural, Monitored Fermentation
Variety
Pink Bourbon
Producer
Héctor Díaz
COLOMBIA Miriam Quesada Enciso
Czechia|BeBerry Coffee

$20.01 · 250g · $8.00/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Pink Bourbon
Producer
Miriam
Colombia: Las Perlitas
USA|Broadsheet Coffee

$27.00

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra, Castillo, Colombia, Geisha and Pink Bourbon
Producer
Various
Brayan Alvear - Colombia co-fermented with strawberry
Canada|94 Celcius

$22.94 · 300g · $7.65/100g

3 sizes
  • 300g — $22.94 ($7.65/100g)
  • 907g — $64.24 ($7.08/100g)
  • 2253g — $128.48 ($5.70/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Strawberry Co-fermentation
Variety
Catuai, Caturra, Pink Bourbon
Producer
Brayan Alvear