
Hydrangea
San Juan - XO Natural - Finca Potosi, Cafe Granja La Esperanza
San Juan - XO Natural - Finca Potosi, Cafe Granja La Esperanza is a Caicedonia, Valle del Cauca, Colombia, XO Natural, San Juan coffee from Hydrangea.
In stock since:
Details
- Origin
- Caicedonia, Valle del Cauca, Colombia
- Process
- XO Natural
- Variety
- San Juan
- Producer
- Rigoberto and Luis Eduardo Herrera
Available Sizes▾
- 114g — $20.00 ($17.54/100g)
- 227g — $27.00 ($11.89/100g)
- 907g — $86.00 ($9.48/100g)

San Juan - XO Natural - Finca Potosi, Cafe Granja La Esperanza
San Juan - XO Natural - Finca Potosi, Cafe Granja La Esperanza is a Caicedonia, Valle del Cauca, Colombia, XO Natural, San Juan coffee from Hydrangea.
In stock since:
Details
- Origin
- Caicedonia, Valle del Cauca, Colombia
- Process
- XO Natural
- Variety
- San Juan
- Producer
- Rigoberto and Luis Eduardo Herrera
Available Sizes
- 114g — $20.00 ($17.54/100g)
- 227g — $27.00 ($11.89/100g)
- 907g — $86.00 ($9.48/100g)
Similar coffees to this Caicedonia, Valle del Cauca, Colombia XO Natural San Juan

Archers - Cafe Granja La Esperanza - Colombia - Potosi XO
Colombia XO Natural Caturra, Pink Bourbon
Speciality Coffee CA
$32.00

Colombia CGLE Potosi Tres Dragones Colombia Natural
Caicedonia, Valle del Cauca Natural Colombia
Klover Coffee
$42.00

Colombia - CGLE Potosi - Tres Dragones
Valle del Cauca, Colombia Natural Tres Dragones Colombia
Wes Ngopi
$8.25

Colombia Finca Zarza Fruit Forward Papayo Natural
Finca Zarza, Huila, Colombia Natural Papayo
Julith Coffee
$32.68

CGLE Natural XO
Finca Potosi, Valle del cauca, colombia Colombia / Castillo
Modcup Coffee
$30.00

Sweet Valley
Valle del Cauca, Colombia Natural Colombia
Eight Ounce Coffee
$30.99
Description
Tastes Like: Rum, Pineapple, Oak Origin: Caicedonia, Valle del Cauca, Colombia Variety: San Juan Producer: Rigoberto and Luis Eduardo Herrera Elevation: 1,400 - 1,860 masl Process: XO Natural About Finca Potosi, Cafe Granja La Esperanza Café Granja La Esperanza is led by brothers Rigoberto and Luis Eduardo Herrera, third-generation Colombian coffee producers whose family history is closely tied to Finca Potosí in Caicedonia, Valle del Cauca. The farm’s coffee history began when Juan Antonio Herrera and Blanca Ligia Correa expanded the original Typica plantings to include Yellow Bourbon, Red Bourbon, and Caturra, establishing the foundation for the Herrera family’s continued focus on variety selection and quality-focused production. This San Juan lot is associated with Finca Potosí, Café Granja La Esperanza’s Caicedonia farm, where elevations range from 1,400 to 1,860 masl. Across their farm group, Café Granja La Esperanza is known for pairing distinctive varieties with carefully controlled processing protocols, including natural, honey, hybrid washed, XO, and Napoleon profiles. Variety San Juan is a rare specialty variety closely associated with Café Granja La Esperanza’s work at Finca Potosí. Public variety documentation is limited compared with more widely cataloged varieties, so this coffee is best understood through its specific farm and process context rather than through broad genetic claims. In this lot, San Juan is paired with the XO Natural process, producing a cup that emphasizes tropical fruit, spirit-like sweetness, and a structured wood-toned finish. Processing XO Natural is Café Granja La Esperanza’s extended natural processing style. In this approach, coffee cherries are fermented and dried with a high level of control, allowing the fruit and fermentation character to develop while maintaining structure in the final cup. For this San Juan, the process supports rum-like aromatics, pineapple-toned acidity, rounded sweetness, and an oak-like finish.
More from Hydrangea

Landrace - Natural - Banko Chelchele
$17.00
![[Rested/Ultralight/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Raspberry_RedandPurpleFlorals_Gamaygrapes.jpg?v=1718256474)
[Rested/Ultralight/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC
$54.40
![[Rested] SL34, SL28, Ruiru 11, Batian - Washed - Karinga AB](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Blackberry_Syrah_Lavendar_129d27c3-cbb6-44a7-864c-ac3c5bca5306.jpg?v=1759286740)
[Rested] SL34, SL28, Ruiru 11, Batian - Washed - Karinga AB
$24.50
![[Rested] Castillo - Lulo Washed - Finca Santa Monica](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Lulo_Coferment_1.png?v=1785602229)
[Rested] Castillo - Lulo Washed - Finca Santa Monica
$28.00
![[Rested/Test Roast/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Raspberry_RedandPurpleFlorals_Gamaygrapes.jpg?v=1718256474)
[Rested/Test Roast/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC
$54.40
![[Rested/Sale] Catimor - Anaerobic Honey - Gaosanlin Coffee Farm](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/ValenciaOrange_DriedApricot_BlackTea.jpg?v=1786827843)
[Rested/Sale] Catimor - Anaerobic Honey - Gaosanlin Coffee Farm
$18.40
