
Intelligentsia Coffee
Black Cat Analog Espresso
Black Cat Analog Espresso is a Brazil coffee from Intelligentsia Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil
Available Sizes▾
- 340g — $17.50 ($5.15/100g)
- 2267g — $96.50 ($4.26/100g)

Black Cat Analog Espresso
Black Cat Analog Espresso is a Brazil coffee from Intelligentsia Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil
Available Sizes
- 340g — $17.50 ($5.15/100g)
- 2267g — $96.50 ($4.26/100g)
Similar coffees to this Brazil

Brazil Espresso DARK
Brazil - Cerrado Natural Mundo Novo, Yellow & Red Catuai
HAYB
$7.17

Covalent Espresso Blend
Brazil/Peru, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$18.99

Black Espresso Blend
Brazil/Vietnam/India Natural
HAYB
$7.17

Minor Monuments Espresso
Go Get Em Tiger
$22.00

Caramello Espresso (1kg)
Minas Gerais, Brazil Natural Yellow Catuaí
Eight Ounce Coffee
$69.99

Seasonal Mococa: Espresso Blend
Mococa, Brazil
Eight Ounce Coffee
$18.99
Description
Designed to perform in milk-based espresso drinks, Analog produces consistently sweet, chocolate-driven espressos with ease and repeatability. Roasted darker than our Black Cat Classic espresso, Analog is for those that enjoy full-bodied, well-rounded shots with a hint of sweetness.
More from Intelligentsia Coffee

Ethiopia Gesha Village Oma Natural 7oz
$50.00

Ethiopia Alaka Natural
$26.00

Guatemala Milder Velásquez
$24.00

Nicaragua Los Delirios Pacamara
$23.00

Otoño Blend
$30.00

Honduras La Tortuga Batian 7oz
$25.00




