
George Howell Coffee
Alchemy Espresso
Alchemy Espresso is a Blend, Africa, South America, Central America, Washed & Naturals, Traditional coffee from George Howell Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Blend, Africa, South America, Central America
- Process
- Washed & Naturals
- Variety
- Traditional
- Producer
- Small Farmers
Available Sizes▾
- 340g — $20.00 ($5.88/100g)
- 907g — $50.00 ($5.51/100g)
- 2267g — $120.00 ($5.29/100g)

Alchemy Espresso
Alchemy Espresso is a Blend, Africa, South America, Central America, Washed & Naturals, Traditional coffee from George Howell Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Blend, Africa, South America, Central America
- Process
- Washed & Naturals
- Variety
- Traditional
- Producer
- Small Farmers
Available Sizes
- 340g — $20.00 ($5.88/100g)
- 907g — $50.00 ($5.51/100g)
- 2267g — $120.00 ($5.29/100g)
Similar coffees across all roasters

Alpha
Natural
Gracenote Coffee
$19.50

Blend Eins
Modern espresso blend Natural mixed varieties
Kaffeelix
$11.66

Warmth Espresso Blend
Central America, South America Washed Blend
Monogram Coffee
$12.71

Beekeeper Espresso
Brazil, Colombia, East Africa Pulped natural and washed
Elixr Coffee
$18.00

Kaffeelix - Blend Eins Espresso
Blend Natural & Washed Mixed Varieties
Speciality Coffee CA
$16.00

Old School Espresso
60% Minas Gerais, Brazil; 40% Guji, Ethiopia Pulped Natural & Washed Yellow Catuai, Mundo Novo, Red Catuai, Heirloom
Vibrant Coffee Roasters
$10.10
Description
Alchemy is carefully designed to be a classic medium-dark style espresso with exceptional sweetness. This blend includes coffee from South America, Central America, and Africa, making it an intricately layered and delightfully nuanced shot. Our Alchemy enchants as a pure espresso or when it is intertwined with milk. Co
About George Howell Coffee
- Location
- Massachusetts, United States
- Region
- North America
More from George Howell Coffee

Guadalupe Miramar, Mexico
$26.00

El Meson Fall Harvest, Colombia
$36.00

El Meson Fall Harvest Medium, Colombia
$36.00

Daterra Calabria, Brazil
$23.00

Decaf Cadefihuila, Colombia
$22.00

Kanzu Medium, Rwanda
$29.00





