BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Intelligentsia Coffee

Intelligentsia Coffee is a specialty coffee roaster based in US. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Intelligentsia Coffee.

Top origins
Ethiopia, Kenya, Guatemala
Common processes
Washed, Natural
New in last 30 days
6 (6/mo avg)
Newest arrival
2026-09-25
Latest restock
2026-09-15

8 coffees in stock (64 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Black Cat Classic Espresso
USA|Intelligentsia Coffee

$17.50 · 340g · $5.15/100g

2 sizes
  • 340g — $17.50 ($5.15/100g)
  • 2267g — $96.50 ($4.26/100g)

Details

Origin
Brazil, Costa Rica
Black Cat Analog Espresso
USA|Intelligentsia Coffee

$17.50 · 340g · $5.15/100g

2 sizes
  • 340g — $17.50 ($5.15/100g)
  • 2267g — $96.50 ($4.26/100g)

Details

Origin
Brazil
Frequency Blend
USA|Intelligentsia Coffee

$17.50 · 340g · $5.15/100g

2 sizes
  • 340g — $17.50 ($5.15/100g)
  • 2267g — $96.50 ($4.26/100g)

Details

Origin
Brazil, El Salvador
Decaf Black Cat Espresso
USA|Intelligentsia Coffee

$18.50 · 340g · $5.44/100g

2 sizes
  • 340g — $18.50 ($5.44/100g)
  • 2267g — $104.50 ($4.61/100g)

Details

Origin
Brazil
Sublunar Espresso
USA|Intelligentsia Coffee

$17.50 · 340g · $5.15/100g

2 sizes
  • 340g — $17.50 ($5.15/100g)
  • 2267g — $96.50 ($4.26/100g)

Details

Origin
Brazil
Intelligentsia House Blend
USA|Intelligentsia Coffee

$17.50 · 340g · $5.15/100g

2 sizes
  • 340g — $17.50 ($5.15/100g)
  • 2267g — $96.50 ($4.26/100g)

Details

Origin
Brazil, Honduras
Intelligentsia Classics
USA|Intelligentsia Coffee

$18.00 · 340g · $5.29/100g

2 sizes
  • 340g — $18.00 ($5.29/100g)
  • 2267g — $99.00 ($4.37/100g)

Details

Origin
Brazil, Guatemala, Honduras
El Gato Blend
USA|Intelligentsia Coffee

$17.50 · 340g · $5.15/100g

2 sizes
  • 340g — $17.50 ($5.15/100g)
  • 2267g — $96.50 ($4.26/100g)

Details

Origin
Brazil, Costa Rica