
Kaffeelix
Uganda Muki Fruity - natural
Uganda Muki Fruity - natural is a The Coffee Yards, Sironko District, Natural, Nyasaland, SL14 & SL28 coffee from Kaffeelix.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- The Coffee Yards, Sironko District
- Process
- Natural
- Variety
- Nyasaland, SL14 & SL28
Available Sizes▾
- 250g — $16.02 ($6.41/100g)
- 1000g — $59.36 ($5.94/100g)

Uganda Muki Fruity - natural
Uganda Muki Fruity - natural is a The Coffee Yards, Sironko District, Natural, Nyasaland, SL14 & SL28 coffee from Kaffeelix.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- The Coffee Yards, Sironko District
- Process
- Natural
- Variety
- Nyasaland, SL14 & SL28
Available Sizes
- 250g — $16.02 ($6.41/100g)
- 1000g — $59.36 ($5.94/100g)
Similar coffees to this The Coffee Yards, Sironko District Natural Nyasaland, SL14 & SL28

The Coffee Yards 96 Hour Natural | Uganda | Natural
Uganda Natural SL14, SL28, Nyasaland
St. Kilda Coffee
$22.75

UGANDA Norman Mukuru
Uganda Anaerobic Natural SL14, SL28, Nyasaland
BeBerry Coffee
$16.74

Uganda Sipi Falls Natural
Uganda Natural SL-28
Huckleberry Roasters
$25.00

Sironko
Rwenzori, Uganda natural SL14, SL28
Shokunin Coffee
$15.93

Uganda Sipi Falls
Sipi, Kapchorwa District, Uganda Extended Fermentation Washed SL 14 and SL 28
Wide Awake Coffee
$8.32

Bulaago
Bulaago, Mt Elgon, Eastern Uganda Natural SL 28, SL 34
Origin Roasting
$26.54
Description
Cup profile: mango, cherry, milk chocolate, cashew, fig, grapefruit Key facts: The Coffee Yards, Sironko District Variety: Nyasaland, SL14 & SL28 natural, 1800-2200 m About the coffee: Located at the foot of Mount Elgon, Norman Mukuru and his team source coffee cherries from the surrounding districts of Sironko, Mbale, Bulambuli and Kapchorwa to process them dry (natural) in their station "The Coffee Yards". And not only with success, but also a lot of experience - because Norman has been working in the coffee sector for almost 20 years. We are also particularly happy that the cooperation between Norman and our friends Shak and Dana from "The Coffee Gardens", which began last year, has deepened further, laying the foundations for a stable and trusting partnership full of high-quality lots from Uganda.
More from Kaffeelix

Kenya Gikirima PB - washed
$18.77

Ethiopia Guji Megadu - anaerobic natural
$21.05

Colombia Pink Bourbon - washed
$15.93

Guatemala Quetzalito Organic - washed
$16.98

Ethiopia Gotiti Washed Organic - washed
$17.64

Blend Eins
$11.66

