
Kaffeelix
Blend Eins
Blend Eins is a Modern espresso blend, Natural, mixed varieties coffee from Kaffeelix.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Modern espresso blend
- Process
- Natural
- Variety
- mixed varieties
Available Sizes▾
- 250g — $11.66 ($4.66/100g)
- 1000g — $41.91 ($4.19/100g)

Blend Eins
Blend Eins is a Modern espresso blend, Natural, mixed varieties coffee from Kaffeelix.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Modern espresso blend
- Process
- Natural
- Variety
- mixed varieties
Available Sizes
- 250g — $11.66 ($4.66/100g)
- 1000g — $41.91 ($4.19/100g)
Similar coffees across all roasters

Nouveau Espresso Blend (1kg)
Brazil/Guatemala/Ethiopia, Blend Blend Blend
Eight Ounce Coffee
$55.99

Alpha
Natural
Gracenote Coffee
$19.50

Nouveau Espresso Blend
Brazil/Guatemala/Ethiopia, Blend Blend Blend
Eight Ounce Coffee
$20.99

Pele Espresso
Hambella & Mogiana, Brazil & Ethiopia Natural Mixed varietal
Axil Coffee Roasters
$18.00

Covalent Espresso Blend
Brazil/Peru, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$18.99

Alchemy Espresso
Blend, Africa, South America, Central America Washed & Naturals Traditional
George Howell Coffee
$20.00
Description
Cup profile: yellow stone fruit, nougat, hazelnut, brown sugar, hints of marzipan Key facts: Modern espresso blend 100% Arabica from Peru, Brazil and Ethiopia Variety: mixed varieties natural & washed About the coffee: Our signature blend combines everything we appreciate in a daily espresso: sweetness, body, acidity, balance. This coffee is ideal for everyday enjoyment, nestles elegantly on the palate and is ideal as an espresso or for milk drinks.
More from Kaffeelix

Kenya Gikirima PB - washed
$18.77

Ethiopia Guji Megadu - anaerobic natural
$21.05

Colombia Pink Bourbon - washed
$15.93

Guatemala Quetzalito Organic - washed
$16.98

Uganda Muki Fruity - natural
$16.02

Ethiopia Gotiti Washed Organic - washed
$17.64






