BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Ethiopia Yirgacheffe Supernatural
USA|Klatch Coffee

Klatch Coffee

$24.95310gIn Stock

Ethiopia Yirgacheffe Supernatural

Ethiopia Yirgacheffe Supernatural is a Ethiopia, Natural coffee from Klatch Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Klatch Coffee

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Available Sizes▾
  • 310g — $24.95 ($8.05/100g)
  • 907g — $59.95 ($6.61/100g)
  • 2267g — $124.95 ($5.51/100g)

Description

Discover Ethiopia Yirgacheffe Supernatural; bursting with flavor notes of sweet berries, rose, and silky milk chocolate, this exceptional coffee showcases an enhanced natural "Supernatural" process that amplifies its fruit-forward character and complexity. Enjoy a clean, syrupy body layered with wild blueberry, bright juicy strawberry, tangy cranberry, and delicate florals, finishing silky smooth with lingering sweetness. Savor our Ethiopia Yirgacheffe Supernatural as a rich espresso—bursting with strawberry jam notes, delicately layered with hibiscus and apricot.

About Klatch Coffee

Location
United States
Region
North America
Visit Klatch Coffee →