
Klatch Coffee
WBC World's Best Espresso
WBC World's Best Espresso is a Brazil, Natural, Bourbon coffee from Klatch Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 310g — $21.95 ($7.08/100g)
- 907g — $52.95 ($5.84/100g)
- 2267g — $112.95 ($4.98/100g)

WBC World's Best Espresso
WBC World's Best Espresso is a Brazil, Natural, Bourbon coffee from Klatch Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 310g — $21.95 ($7.08/100g)
- 907g — $52.95 ($5.84/100g)
- 2267g — $112.95 ($4.98/100g)
Similar coffees to this Brazil Natural Bourbon

Wild At Heart - perfect Espresso
Äthiopien / Brasilien Natural Wolisho, Dega / Gelber Bourbon
19 Grams
$14.00

Brazil Bourbon Natural
Brazil Natural Bourbon
Sparrow Coffee
$21.50

Brazil Espresso
Brazil - Cerrado Natural Mundo Novo, Yellow & Red Catuai
HAYB
$7.18

Neo Classic Espresso Blend
Brazil/Ethiopia natural Yellow Bourbon/Heirlooms
Apollon's Gold
$10.15

Classic Espresso - our full bodied espresso
Poços de Caldas Natural Mundo Novo, Catuai, Tupy, Acaia & Bourbon
da Matteo
$290.78

Classic Blend
Brazil & India Natural & Washed Yellow Catuai & Robusta
Leuchtfeuer Coffee
$15.96
Description
Named Best Espresso in the world at the World Barista Championship, Japan 2007. Initial notes of sweet dark chocolate and orange citrus later give way to a syrupy-sweet taste of wine-like berry and spice. This competition espresso won the honor as over 45 countries competed for the WBC title. World’s Best features three legendary beans—Brazil Yellow Bourbon, Sumatra Lake Tawar, and Ethiopian Natural. Each is roasted separately using our signature peak of flavor method, then expertly blended together.
More from Klatch Coffee

Costa Rica Rivense Finca El Mango Honey
$24.95

El Salvador Las Mercedes Orange Bourbon Anaerobic Natural
$19.95

Panama Don Julian Geisha Natural
$39.95

Panama Altieri Rola Catuai Natural
$29.95

El Salvador Las Mercedes Pepinal 1
$22.95

El Salvador Las Mercedes Pacamara Black Honey
$19.95








