![El Salvador Don Jaime[Medium-light roast]](https://kurasu.kyoto/cdn/shop/files/image_Beans_El-Salvador-Don-Jaime-2026_1024x1024.jpg?v=1788311387)
Kurasu
El Salvador Don Jaime[Medium-light roast]
El Salvador Don Jaime[Medium-light roast] is a San Ignacio, Chalatenango, El Salvador, Natural, Pacas coffee from Kurasu.
In stock since:
Available Sizes▾
- 250g — $36.30 ($14.52/100g)
- 1000g — $115.50 ($11.55/100g)
![El Salvador Don Jaime[Medium-light roast]](https://kurasu.kyoto/cdn/shop/files/image_Beans_El-Salvador-Don-Jaime-2026_1024x1024.jpg?v=1788311387)
El Salvador Don Jaime[Medium-light roast]
El Salvador Don Jaime[Medium-light roast] is a San Ignacio, Chalatenango, El Salvador, Natural, Pacas coffee from Kurasu.
In stock since:
Available Sizes
- 250g — $36.30 ($14.52/100g)
- 1000g — $115.50 ($11.55/100g)
Similar coffees across all roasters

Los Chelazos
El Salvador natural Pacamara
Shokunin Coffee
$17.07

El Salvador Los Naranjos
El Salvador Anaerobic Pacamara
Imbibe Coffee Roasters
$21.05

Miguel Angel Villacencio - Finca la Pacaya - "Kenia" SL28 Natural - Légendes
El Salvador Natural Kenia
Terres de Café
$30.61

El Salvador - Finca El Cerro Pacas Washed
Apeneca, Ahuachapan Washed Pacamara
Archers Coffee
$13.07

El Salvador La Fany Pacamara Washed - 250g
Apaneca, Ahuachapán, El Salvador Washed Pacamara
Ondo Coffee
$21.00
More from Kurasu
![[Premium]Ecuador Leopoldo Andrade[Light roast]](https://kurasu.kyoto/cdn/shop/files/image_Beans_Premium-Ecuador-Leopoldo-Andrade_202609_1024x1024.jpg?v=1788315908)
[Premium]Ecuador Leopoldo Andrade[Light roast]
$35.20
![Colombia Hermides Meneses[Light roast]](https://kurasu.kyoto/cdn/shop/files/image_Beans_Single_Colombia-Hermides-Meneses-2026_1024x1024.jpg?v=1787109166)
Colombia Hermides Meneses[Light roast]
$39.60
![Fairfield Dark [Dark Roast]](https://kurasu.kyoto/cdn/shop/files/image_Beans_Single_Fairfield-Dark_1024x1024.jpg?v=1779257290)
Fairfield Dark [Dark Roast]
$20.90
![Fairfield Medium [Medium Roast]](https://kurasu.kyoto/cdn/shop/files/image_Beans_Single_Fairfield-Medium_1024x1024.jpg?v=1779256203)
Fairfield Medium [Medium Roast]
$20.90
![Kenya Gatomboya AB [Light roast]](https://kurasu.kyoto/cdn/shop/files/image_Beans_Single_Kenya-Gatomboya-AB-2026_1024x1024.jpg?v=1779850609)
Kenya Gatomboya AB [Light roast]
$33.00
![Ethiopia Sidamo Decaf [Medium roast]](https://kurasu.kyoto/cdn/shop/files/image_Beans_Single_Ethiopia-Sidamo-Decaf_2025_e53a5636-c9ec-4cb5-8d62-293d26b800fe_1024x1024.jpg?v=1759571566)
Ethiopia Sidamo Decaf [Medium roast]
$33.00