
LiLo Coffee Roasters
COLOMBIA Cafe UBA La Riviera Sudan Rume Washed-Bio
COLOMBIA Cafe UBA La Riviera Sudan Rume Washed-Bio is a Colombia - Santa Rosa de Cabal, Risaralda, Washed-Bio, Sudan Rume coffee from LiLo Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Colombia - Santa Rosa de Cabal, Risaralda
- Process
- Washed-Bio
- Variety
- Sudan Rume
- Producer
- La Riviera / Julio Madrid & Andres Quino
Available Sizes▾
- 50g — $7.65 ($15.30/100g)
- 100g — $13.39 ($13.39/100g)
- 200g — $25.50 ($12.75/100g)
- 300g — $38.25 ($12.75/100g)

COLOMBIA Cafe UBA La Riviera Sudan Rume Washed-Bio
COLOMBIA Cafe UBA La Riviera Sudan Rume Washed-Bio is a Colombia - Santa Rosa de Cabal, Risaralda, Washed-Bio, Sudan Rume coffee from LiLo Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Colombia - Santa Rosa de Cabal, Risaralda
- Process
- Washed-Bio
- Variety
- Sudan Rume
- Producer
- La Riviera / Julio Madrid & Andres Quino
Available Sizes
- 50g — $7.65 ($15.30/100g)
- 100g — $13.39 ($13.39/100g)
- 200g — $25.50 ($12.75/100g)
- 300g — $38.25 ($12.75/100g)
Description
【Cupping Comment】 ① A burst of tropical flavors led by mango. ② Gentle sweet-tart notes of apricot jam and peach. ③ A smooth, rosé wine–like finish that lingers. 【Origin】 Colombia 【Region】Santa Rosa de Cabal, Risaralda 【Farm】 La Riviera / Julio Madrid & Andres Quino 【Altitude】 1700m 【Variety】 Sudan Rume 【Process】Washed-Bio 【Roast Level】 1 Light Roast 【Flavor】 mango、apricot jam、peach、rosé wine 【Start date of handling】 2026, 9/21 We ship coffee beans within 7 days of roasting. About the beans, stickers and flavor illustrations that arrive
About LiLo Coffee Roasters
- Location
- Osaka, Japan
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- JPY
More from LiLo Coffee Roasters

GUATEMALA Cascada Encantada Fredy Morales Jr. Geisha Pacamara Fermentation Washed
$10.52

KENYA Chorongi AA Washed
$4.78

COLOMBIA San Rafael Watermelon Risaralda Pereira Yeast Fermentation Washed
$7.65

ETHIOPIA Niguse Gemeda Silinga Natural
$6.69

ETHIOPIA Morke Niguse Gemeda Natural
$6.69

ETHIOPIA Niguse Gemeda Chire Washed
$6.69