
LiLo Coffee Roasters
ETHIOPIA Niguse Gemeda Chire Washed
ETHIOPIA Niguse Gemeda Chire Washed is a Ethiopia - Chire, Aroresa, Sidama, Washed, 74112, Heirloom coffee from LiLo Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia - Chire, Aroresa, Sidama
- Process
- Washed
- Variety
- 74112, Heirloom
- Producer
- Chire Washing Station / Niguse Gemeda and Small Holders in Chire
Available Sizes▾
- 50g — $6.69 ($13.39/100g)
- 100g — $11.47 ($11.47/100g)
- 200g — $21.67 ($10.84/100g)
- 300g — $32.51 ($10.84/100g)

ETHIOPIA Niguse Gemeda Chire Washed
ETHIOPIA Niguse Gemeda Chire Washed is a Ethiopia - Chire, Aroresa, Sidama, Washed, 74112, Heirloom coffee from LiLo Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia - Chire, Aroresa, Sidama
- Process
- Washed
- Variety
- 74112, Heirloom
- Producer
- Chire Washing Station / Niguse Gemeda and Small Holders in Chire
Available Sizes
- 50g — $6.69 ($13.39/100g)
- 100g — $11.47 ($11.47/100g)
- 200g — $21.67 ($10.84/100g)
- 300g — $32.51 ($10.84/100g)
Similar coffees to this Ethiopia - Chire, Aroresa, Sidama Washed 74112, Heirloom

Ethiopia Lalesa Washed
Gedeb, Ethiopia Washed Ethiopian Heirloom
Freak Coffee Roasters
$10.00

Ethiopia Chelchele
Banko Chelchele, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirlooms
Color Roasters
$22.50

Chelchele Washed
gedeo, gedeb, ethiopia washed heirloom
Prolog Coffee
$3.65

Ethiopia - Shale
Ethiopia, Yirgacheffe Washed Heirloom
da Matteo
$244.63

Ethiopia Habtamu's Chelbesa
Gedeb Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirlooms
Color Roasters
$23.00
Description
【Cupping comment】 ① Delicate notes of elderflower and lemon. ② The tartness of grapefruit balanced by a syrupy sweetness. ③ A smooth, honey-like finish that lingers. 【Origin】Ethiopia 【Region】 Chire, Aroresa, Sidama 【Farm】 Chire Washing Station / Niguse Gemeda and Small Holders in Chire 【Altitude】 2000m 【Variety】 74112, Heirloom 【Process】 Washed 【Roast Level】 1 Light Roast 【Flavor】 elder flower, lemon, grapefruit, syrup, honey 【Start date of handling】 2025, 8/25 New Crop!! About the beans, stickers and flavor illustrations that arrive クリーンな甘いフレーバーは、丁寧な精製から生まれた。 チレ ウォッシングステーションは、ニグセさんの所有する最大規模の施設で、エチオピアではマイノリティなウォッシュトコーヒーも生産できる精製設備を備えています。 完熟したチェリーのみを厳選し、果肉除去を行った後に24~72時間の間、発酵槽にてミューシレージを除去します。 偏りが出ないように何度も攪拌を繰り返しながら乾燥させています。 A Clean Flavor Born from Meticulous Processing Chire Washing Station, the largest facility owned by Mr. Niguse, is equipped with processing infrastructure capable of producing washed coffee, a rarity in Ethiopia. Only fully ripe cherries are carefully selected, and after depulping, they undergo fermentation in tanks for 24 to 72 hours to remove mucilage. To ensure even drying, the coffee is stirred repeatedly, maintaining consistency throughout the process.
About LiLo Coffee Roasters
- Location
- Osaka, Japan
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- JPY
More from LiLo Coffee Roasters

GUATEMALA Cascada Encantada Fredy Morales Jr. Geisha Pacamara Fermentation Washed
$10.52

KENYA Chorongi AA Washed
$4.78

COLOMBIA San Rafael Watermelon Risaralda Pereira Yeast Fermentation Washed
$7.65

ETHIOPIA Niguse Gemeda Silinga Natural
$6.69

ETHIOPIA Morke Niguse Gemeda Natural
$6.69

MEXICO DECAF
$4.78