BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Mokha Java
USA|Little Waves Coffee Roasters

Little Waves Coffee Roasters

$20.50340gIn Stock

Mokha Java

Mokha Java is a Blend of 50% Bolivia, 50% Ethiopia (Components change seasonally) coffee from Little Waves Coffee Roasters.

In stock 30+ days

Buy from Little Waves Coffee Roasters

Details

Origin
Blend of 50% Bolivia, 50% Ethiopia (Components change seasonally)
Available Sizes▾
  • 340g — $20.50 ($6.03/100g)
  • 907g — $41.00 ($4.52/100g)
  • 2267g — $102.50 ($4.52/100g)

Description

Is this coffee your favorite? We also offer Mokha Java Subscriptions!  Origin: Blend of 50% Bolivia, 50% Ethiopia (Components change seasonally) Notes: Full, creamy body with notes of peaches and cream, lemon meringue, white chocolate This coffee is inspired by the original coffee blend, coffee from Yemen and Java. Because we keep everything seasonally fresh, the origins of the components always shift in and out and we strive to keep it as true to the original blend as possible. This is a great blend for those who like to drink their coffee black or with milk!    Recommended Brew Ratios: Espresso: 1:2 - 1:2.1 (17.5-18g in, 35-38 out, 25-28 seconds) Filter: 1:16.0 Batch Brew: 1:16.0   *If you would like this coffee ground, please specify brew method in comments.

About Little Waves Coffee Roasters

Location
North Carolina, United States
Region
North America
Visit Little Waves Coffee Roasters →