
Axil Coffee Roasters
Seasonal Espresso
Seasonal Espresso is a Mogiana, Cafe Tuxpal & Gera, Brazil, El Salvador & Ethiopia, Natural & Washed, Mixed varietal coffee from Axil Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Mogiana, Cafe Tuxpal & Gera, Brazil, El Salvador & Ethiopia
- Process
- Natural & Washed
- Variety
- Mixed varietal
Available Sizes▾
- 250g — $16.00 ($6.40/100g)
- 500g — $32.00 ($6.40/100g)
- 750g — $48.00 ($6.40/100g)
- 1000g — $51.00 ($5.10/100g)
- 1500g — $82.00 ($5.47/100g)
- 2000g — $101.00 ($5.05/100g)
- 3000g — $151.00 ($5.03/100g)
- 4000g — $201.00 ($5.03/100g)
- 5000g — $251.00 ($5.02/100g)

Seasonal Espresso
Seasonal Espresso is a Mogiana, Cafe Tuxpal & Gera, Brazil, El Salvador & Ethiopia, Natural & Washed, Mixed varietal coffee from Axil Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Mogiana, Cafe Tuxpal & Gera, Brazil, El Salvador & Ethiopia
- Process
- Natural & Washed
- Variety
- Mixed varietal
Available Sizes
- 250g — $16.00 ($6.40/100g)
- 500g — $32.00 ($6.40/100g)
- 750g — $48.00 ($6.40/100g)
- 1000g — $51.00 ($5.10/100g)
- 1500g — $82.00 ($5.47/100g)
- 2000g — $101.00 ($5.05/100g)
- 3000g — $151.00 ($5.03/100g)
- 4000g — $201.00 ($5.03/100g)
- 5000g — $251.00 ($5.02/100g)
Similar coffees across all roasters

Classic Espresso - our full bodied espresso
Poços de Caldas Natural Mundo Novo, Catuai, Tupy, Acaia & Bourbon
da Matteo
$290.14

Seasonal Blend - Medium/Dark Roast
Ethiopia Natural
Monastery Coffee
$14.31

Old School Espresso
60% Minas Gerais, Brazil; 40% Guji, Ethiopia Pulped Natural & Washed Yellow Catuai, Mundo Novo, Red Catuai, Heirloom
Vibrant Coffee Roasters
$10.10

Alpha
Natural
Gracenote Coffee
$19.50

Espresso Blend - 35g
30% Ethiopia + 70% Brazil 70 % Natural + 30% Washed Caturra, Catuaí, Typica, Bourbon
Fábrica Coffee Roasters
$3.30

Temporada
Guatemala, Mexico Washed Various
Amaya Coffee
$20.00
Description
Origins: Brazil, El Salvador & Ethiopia Farm/Region: Mogiana, Cafe Tuxpal & Gera Tasting Notes: Milk Chocolate, Panela & Stone Fruits Varietal: Mixed varietal Processing: Natural & Washed Recommended Recipe: Black - 20g in/44g out Milk 22g in/38g out Total Extraction time: 27-30 seconds Roast Profile: Espresso About The Coffee: Seasonal Blend is the coffee served within all our cafes that you know and love. Seasonal is a mixture of rotating coffees from Africa, South & Central America. Coffee is a seasonal product and adjust accordingly. We select and source each coffee based on harvest and processing method to maintain a consistent cup profile all year round.
More from Axil Coffee Roasters

Luz Helena Salazar
$21.00

Jardines del Eden - Java - Washed
$28.00

Gishamwana Island
$18.00

Gondo
$21.00

Heavyweight Espresso
$16.00

Pele Espresso
$18.00









