
Little Waves Coffee Roasters
Ternura
Ternura is a Blend of Bolivia 60%, Colombia 40% (our components change seasonally) coffee from Little Waves Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Blend of Bolivia 60%, Colombia 40% (our components change seasonally)
Available Sizes▾
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $42.00 ($4.63/100g)
- 2267g — $105.00 ($4.63/100g)

Ternura
Ternura is a Blend of Bolivia 60%, Colombia 40% (our components change seasonally) coffee from Little Waves Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Blend of Bolivia 60%, Colombia 40% (our components change seasonally)
Available Sizes
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $42.00 ($4.63/100g)
- 2267g — $105.00 ($4.63/100g)
Similar coffees across all roasters

Cloudburst - Milk Espresso - Colombia Field Blend 250g
Colombia
Norma Supply Co.
$17.00

Warmth Espresso Blend
Central America, South America Washed Blend
Monogram Coffee
$12.73

Strawberries & Cream - Espresso
Colombia Washed, Thermal Shock
Colorfull Coffee
$22.00

Luis Choquehuanca Espresso
Bolivia Washed Caturra
Monogram Coffee
$18.38

Warmth Filter Blend
Central America, South America Washed Blend
Monogram Coffee
$12.73

Finca Tamana Variedad Colombia Espresso
Colombia, El Pital, Huila Washed Variedad Colombia
Tim Wendelboe
$20.00
Description
Is this coffee your favorite? We also offer Ternura subscriptions! Origin: Blend of Bolivia 60%, Colombia 40% (our components change seasonally) Notes of strawberry jam, waffle cone, chocolate cake. Syrupy, sweet, and full of nostalgia, love, and inner child magic. Great with milk! Recommended Brew Ratios: Espresso: 1:2 - 1:2.1 (17.5-18g in, 35-38 out, 30-32 seconds) Filter: 1:16.0 Batch Brew: 1:16.0 *If you would like this coffee ground, please specify brew method in comments.
About Little Waves Coffee Roasters
- Location
- North Carolina, United States
- Region
- North America
More from Little Waves Coffee Roasters

Pedro Isaías Gonzalez - Natural - Guatemala
$25.75

Black Condor, Colombia
$23.00

Dinkinesh: Worka Chelbessa, Ethiopia
$22.50

Atitlán - Washed - Guatemala
$23.25

Kinmuga Peaberry, Papua New Guinea
$24.50

Tierra de Mi Padre: Mujeres de Cofradía y Malinal, Natural, Mexico
$24.75


