
Tiny Arms Coffee
Earthtones - SEASONAL ESPRESSO
Earthtones - SEASONAL ESPRESSO is a Washed coffee from Tiny Arms Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Washed
Available Sizes▾
- 283g — $21.00 ($7.42/100g)
- 1133g — $60.00 ($5.30/100g)

Earthtones - SEASONAL ESPRESSO
Earthtones - SEASONAL ESPRESSO is a Washed coffee from Tiny Arms Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Washed
Available Sizes
- 283g — $21.00 ($7.42/100g)
- 1133g — $60.00 ($5.30/100g)
Similar coffees to this Washed

Seasonal Espresso
Natural & Washed Mixed varietal
Axil Coffee Roasters
$16.00

Heavyweight Espresso
Esperanca, Popoyan & Laos, Brazil, Colombia & Laos Natural & Washed Mixed varietal
Axil Coffee Roasters
$16.00

Beekeeper Espresso
Brazil, Colombia, East Africa Pulped natural and washed
Elixr Coffee
$18.00

Lunar Lander Seasonal
Ethiopia, Colombia, Peru Washed
Elixr Coffee
$19.00

Hooked Espresso
South America & East Africa
Ex Animo Coffee
$15.56

Teamwork Seasonal Espresso | Colombia
Tolima Washed Caturra, Typica & Colombia
Calendar Coffee
$19.00
Description
As the seasons change, so does our Earthtones espresso, highlighting the very best single origin coffees throughout the year. We’re looking for coffees that are balanced and sweet, delicious with milk, but with enough complexity to be enjoyed black. Earthtones can be enjoyed as both filter and espresso. This season Earthtones is made up of washed Colombian. Process: Washed Tasting Notes: chocolate, toffee, & orange zest We recommend the following recipes as a starting point: Espresso Dose: 20 grams Brew temperature: 201ºF-202ºF/94ºC-94.5ºC Brew time: 28-33 sec Brew Ratio: 1:2 Brew weight: 40 grams Pour Over Dose: 24 grams Brew temperature: 201ºF-203ºF/94ºC-94.5ºC Brew time: 3Min-4Min Brew weight: 350g of water
About Tiny Arms Coffee
- Location
- Massachusetts, United States
- Region
- North America












