BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Ichuga AA
USA|Little Wolf

Little Wolf

$20.00226gIn Stock

Ichuga AA

Ichuga AA is a Kenya - Nyeri, Washed, SL28, SL34, Baitan, Ruiru 11 coffee from Little Wolf.

In stock since:

Buy from Little Wolf

Details

Origin
Kenya - Nyeri
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Baitan, Ruiru 11
Producer
Karinga
Available Sizes▾
  • 226g — $20.00 ($8.85/100g)
  • 907g — $62.00 ($6.84/100g)
  • 2267g — $145.00 ($6.40/100g)

Description

Tasting Notes: Black Currant, Sugarcane, Juicy  Origin: Kenya - Nyeri Farm/Co-op: Karinga Process: Washed Elevation: 1700m Varietal: SL28, SL34, Baitan, Ruiru 11 Sourced By: Cafe Imports   From our importer: Ichuga is owned by the Kiama Farmer Cooperative Society (FCS), located in Nyeri, near the town of Karatina. Farmers deliver their coffee cherries to Ichuga Factory for primary processing. Cherry sorting is carried out to ensure only the very best cherries are used, and inferior quality cherries are removed. The pulping, fermenting, and washing process is closely supervised before the parchment is moved to the drying tables for slow sun drying on the famous African beds. From there, is it regularly turned and protected from the harsh midday sun. When the coffee has been properly dried and conditioned, the cooperative society will move it to the dry mill for secondary processing, where the coffee is graded.

About Little Wolf

Location
Massachusetts, US
Region
North America
Visit Little Wolf →