
Little Wolf
Ichuga AA
Ichuga AA is a Kenya - Nyeri, Washed, SL28, SL34, Baitan, Ruiru 11 coffee from Little Wolf.
In stock since:
Details
- Origin
- Kenya - Nyeri
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Baitan, Ruiru 11
- Producer
- Karinga
Available Sizes▾
- 226g — $20.00 ($8.85/100g)
- 907g — $62.00 ($6.84/100g)
- 2267g — $145.00 ($6.40/100g)

Ichuga AA
Ichuga AA is a Kenya - Nyeri, Washed, SL28, SL34, Baitan, Ruiru 11 coffee from Little Wolf.
In stock since:
Details
- Origin
- Kenya - Nyeri
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Baitan, Ruiru 11
- Producer
- Karinga
Available Sizes
- 226g — $20.00 ($8.85/100g)
- 907g — $62.00 ($6.84/100g)
- 2267g — $145.00 ($6.40/100g)
Similar coffees to this Kenya - Nyeri Washed SL28, SL34, Baitan, Ruiru 11

Kagere AA
Kenia · Nyeri Washed SL 28/34, Ruiru 11, Batian
Leuchtfeuer Coffee
$22.64

Kenya - Ruirai AA
Nyeri, Kenya Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
SK Coffee
$28.00

Kii - Kirinyaga, Kenya
Kenya, Gichugu, Kirinyaga Washed SL28, SL24, Ruiru 11
Solberg & Hansen
$22.77

Kii AB.
Kenya, Kirinyaga Washed Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
WatchHouse
$18.57

Kii AA
Kirinyaga, Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11, & Batian
Dayglow Coffee
$33.00
Description
Tasting Notes: Black Currant, Sugarcane, Juicy Origin: Kenya - Nyeri Farm/Co-op: Karinga Process: Washed Elevation: 1700m Varietal: SL28, SL34, Baitan, Ruiru 11 Sourced By: Cafe Imports From our importer: Ichuga is owned by the Kiama Farmer Cooperative Society (FCS), located in Nyeri, near the town of Karatina. Farmers deliver their coffee cherries to Ichuga Factory for primary processing. Cherry sorting is carried out to ensure only the very best cherries are used, and inferior quality cherries are removed. The pulping, fermenting, and washing process is closely supervised before the parchment is moved to the drying tables for slow sun drying on the famous African beds. From there, is it regularly turned and protected from the harsh midday sun. When the coffee has been properly dried and conditioned, the cooperative society will move it to the dry mill for secondary processing, where the coffee is graded.





