BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
San Francisco Ozolotepec
USA|Metric Coffee

Metric Coffee

$27.00298gOut of Stock

San Francisco Ozolotepec

San Francisco Ozolotepec is a San Francisco de Ozolotepec, Mexico, Washed coffee from Metric Coffee.

Went OOS:

In stock for ~48d 22h

See listing at Metric Coffee

Details

Origin
San Francisco de Ozolotepec, Mexico
Process
Washed
Producer
Red Beetle Coffee Lab
Available Sizes▾
  • 298g — $27.00 ($9.06/100g)
  • 907g — $69.50 ($7.66/100g)
  • 2268g — $149.00 ($6.57/100g)

Description

San Francisco Ozolotepec sits in the Sierra Sur of Oaxaca, one of the most remote coffee-growing regions in Mexico. Through Red Beetle Coffee Lab, Osito has been sourcing from Zapotec smallholders in this area for six years, and the coffees here have consistently been among the most impressive we've come across. Much of that is owed to Ricardo Romero, a Zapotec coffee grower who has spent 15 years building relationships with roughly 90 farmers across the Ozolotepeques to help them find better prices for their coffee. The cold, cloudy climate of the Sierra Sur makes both fermentation and drying slow and deliberate. Coffees were dry-fermented for two to four days, then dried first on rooftop cement patios before being finished on raised beds inside solar dryers lined with traditional woven natural fiber mats called petates.

About Metric Coffee

Location
Illinois, United States
Region
North America
Visit Metric Coffee →