BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Burundi Ninga Hills
USA|Metric Coffee

Metric Coffee

$25.00298gIn Stock

Burundi Ninga Hills

Burundi Ninga Hills is a Butanyerera Province, Burundi, Washed, Bourbon coffee from Metric Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Metric Coffee

Details

Origin
Butanyerera Province, Burundi
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Long Miles Coffee
Available Sizes▾
  • 298g — $25.00 ($8.39/100g)
  • 907g — $63.00 ($6.95/100g)
  • 2268g — $136.00 ($6.00/100g)

Description

Ninga Washing Station sits at 1,900 meters above sea level alongside the Nkokoma River in Burundi's Butanyerera province. Long Miles Coffee established the station after realizing that farmers in the area were traveling far and wide to find a washing station with fair scales and fair prices. Hundreds of smallholder farmers deliver their Red Bourbon cherries to Ninga each harvest season, tending small plots alongside beans, bananas, maize, and cassava between 1,900 and 2,100 meters. Long Miles works closely with the community through farmer training, sustainable land management, and women's empowerment initiatives. This coffee is part of Long Miles' Hills Quality program, a carefully constructed lot built from the best the hill produces each season, monitored throughout harvest and sorted by size, density, and color before export.

About Metric Coffee

Location
Illinois, United States
Region
North America
Visit Metric Coffee →