
Metric Coffee
San Francisco Ozolotepec
San Francisco Ozolotepec is a San Francisco de Ozolotepec, Mexico, Washed coffee from Metric Coffee.
Went OOS:
In stock for ~48d 22h
Details
- Origin
- San Francisco de Ozolotepec, Mexico
- Process
- Washed
- Producer
- Red Beetle Coffee Lab
Available Sizes▾
- 298g — $27.00 ($9.06/100g)
- 907g — $69.50 ($7.66/100g)
- 2268g — $149.00 ($6.57/100g)

San Francisco Ozolotepec
San Francisco Ozolotepec is a San Francisco de Ozolotepec, Mexico, Washed coffee from Metric Coffee.
Went OOS:
In stock for ~48d 22h
Details
- Origin
- San Francisco de Ozolotepec, Mexico
- Process
- Washed
- Producer
- Red Beetle Coffee Lab
Available Sizes
- 298g — $27.00 ($9.06/100g)
- 907g — $69.50 ($7.66/100g)
- 2268g — $149.00 ($6.57/100g)
Similar coffees to this San Francisco de Ozolotepec, Mexico Washed

Mexico Oaxaca Yogondoy Gesha
Mexico Washed
Onyx Coffee Lab
$9.00

Mexico Santa Cruz Ozolotepec Espresso
Mexico Washed Typica
Detour Coffee Roasters
$19.77

Mexico San Vicente Yogondoy
Mexico Washed (parchment dried)
Goodboybob
$28.00

San Francisco & Ozolotepec - Washed Community Lot - Sierra Sur, Mexico *Roasted 9/1/26*
San Francisco, Ozolotepec - Sierra Sur, Mexico Washed Typica & Bourbon
Loveless Coffees
$13.00

Cacalotepec, Mexico 227g
Oaxaca, Mexico Washed Typica
Duck Rabbit Coffee
$22.50

Mexico, Rancho La Perla, Antonia Fuentes
San Juan Ozolotepec, Oaxaca Washed Typica
Sightglass Coffee
$28.00
Description
San Francisco Ozolotepec sits in the Sierra Sur of Oaxaca, one of the most remote coffee-growing regions in Mexico. Through Red Beetle Coffee Lab, Osito has been sourcing from Zapotec smallholders in this area for six years, and the coffees here have consistently been among the most impressive we've come across. Much of that is owed to Ricardo Romero, a Zapotec coffee grower who has spent 15 years building relationships with roughly 90 farmers across the Ozolotepeques to help them find better prices for their coffee. The cold, cloudy climate of the Sierra Sur makes both fermentation and drying slow and deliberate. Coffees were dry-fermented for two to four days, then dried first on rooftop cement patios before being finished on raised beds inside solar dryers lined with traditional woven natural fiber mats called petates.








