
Monogram Coffee
Bambito Estate
Bambito Estate is a Panama, Washed, Caturra, Catuai coffee from Monogram Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 300g — $19.77 ($6.59/100g)
- 907g — $55.06 ($6.07/100g)
- 2267g — $135.54 ($5.98/100g)

Bambito Estate
Bambito Estate is a Panama, Washed, Caturra, Catuai coffee from Monogram Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 300g — $19.77 ($6.59/100g)
- 907g — $55.06 ($6.07/100g)
- 2267g — $135.54 ($5.98/100g)
Similar coffees to this Panama Washed Caturra, Catuai

Bambito • Washed • Caturra Catuai • Panama
Panama Washed Caturra Catuai
Taith Coffee
$39.79

Panama Bajareque Catuai Washed | One Half Coffee
Panama washed catuai
One Half Coffee
$17.14

Panama Entre Pinos Caturra Washed | One Half Coffee
chiriqui, Panama washed caturra
One Half Coffee
$106.54

Panama Adaura Coffee Catuai Washed
El Salto, Boquete, Panama Washed Catuai
OMA Specialty Coffee
$35.69
Description
A bright, beautifully balanced washed coffee from Priscilla Gonzalez and her family’s five-generation farm, Bambito Estate, in Panama. • Process: Washed • Variety: Caturra, Catuai • Origin: Panama • Tasting Notes: Orange, Cane Sugar, Red Apple Want this for espresso?






