
Monogram Coffee
Reku Habtamu Espresso
Reku Habtamu Espresso is a Ethiopia, Washed, Landrace coffee from Monogram Coffee.
In stock since:
Available Sizes▾
- 300g — $21.18 ($7.06/100g)
- 907g — $59.30 ($6.54/100g)
- 2267g — $146.12 ($6.45/100g)

Reku Habtamu Espresso
Reku Habtamu Espresso is a Ethiopia, Washed, Landrace coffee from Monogram Coffee.
In stock since:
Available Sizes
- 300g — $21.18 ($7.06/100g)
- 907g — $59.30 ($6.54/100g)
- 2267g — $146.12 ($6.45/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Washed Landrace

Worka Wuri, 24/25 Crop
Ethiopia - Gedeb Classic Washed - Raised Beds Ethiopia Heirloom
Gardelli Specialty Coffees
$22.19

Kayon Mountain
Guji, Ethiopia Washed Heirloom
Eight Ounce Coffee
$24.99

Microlots Espresso
Kochere / Chelchele, Gedeb, Ethiopia 50% Washed / 50% Natural Landrace
Roasticious
$22.84

Lalesa Ephtah
Ethiopia - Yirgacheffe Special Natural - Raised Beds Ethiopian Heirloom
Gardelli Specialty Coffees
$25.03
Description
A sparkling washed landrace from the hills of Gedeb: peachy, fruity, and tea-like with a classic Ethiopian clarity. • Process: Washed • Variety: Landrace • Origin: Ethiopia • Tasting Notes: Peach, Blueberry, Earl Grey Want this for filter?





