
Moonwake
El Mirador - Yoniser Mego Silva - Anaerobic Washed Gesha - Peru
El Mirador - Yoniser Mego Silva - Anaerobic Washed Gesha - Peru is a La Victoria, Jaen, Cajamarca, Peru, Anaerobic Washed, Gesha coffee from Moonwake.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- La Victoria, Jaen, Cajamarca, Peru
- Process
- Anaerobic Washed
- Variety
- Gesha
- Producer
- Yoniser Mego Silva, El Mirador
Available Sizes▾
- 227g — $44.00 ($19.38/100g)
- 1000g — $170.00 ($17.00/100g)
- 2200g — $374.00 ($17.00/100g)

El Mirador - Yoniser Mego Silva - Anaerobic Washed Gesha - Peru
El Mirador - Yoniser Mego Silva - Anaerobic Washed Gesha - Peru is a La Victoria, Jaen, Cajamarca, Peru, Anaerobic Washed, Gesha coffee from Moonwake.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- La Victoria, Jaen, Cajamarca, Peru
- Process
- Anaerobic Washed
- Variety
- Gesha
- Producer
- Yoniser Mego Silva, El Mirador
Available Sizes
- 227g — $44.00 ($19.38/100g)
- 1000g — $170.00 ($17.00/100g)
- 2200g — $374.00 ($17.00/100g)
Description
Whole Bean Roast: Light Recommended Rest: 4-6 weeks from roast date Tasting Notes: cherry blossom, white peach, iron goddess tea Origin Details Region: La Victoria, Jaen, Cajamarca, Peru Elevation: 1990m Producer: Yoniser Mego Silva, El Mirador Process: Anaerobic Washed Variety: Gesha ABOUT THIS COFFEE AND PRODUCER El Mirador was first owned by close relatives of Yoniser Mego Silva. Originally, the small plot of land was used to grow coffee and raise cattle. When Yoniser’s parents took over the farm in 2000, the family started expanding the coffee growing area to include catimor and caturra. In 2020, they planted their first gesha trees. In 2023, El Mirador placed first in the Peru Cup of Excellence. This lot from El Mirador was washed and anaerobically fermented for 25 to 30 hours. Then, it was dried for 15 to 18 days. WHY WE SELECTED THIS COFFEE We're excited to share another incredible coffee from Peru, this time from El Mirador, the farm behind Peru's #1 Cup of Excellence coffee in 2023. This lot is another example of the nuanced and expressive profiles we've been finding throughout the country. The coffee is immediately aromatic, with a distinct cherry blossom fragrance that comes through as soon as the beans are ground. In the cup, a clear white peach sweetness forms the center of the profile, surrounded by layers of stonefruits and delicate florals. As the coffee develops, the creamy floral character becomes increasingly reminiscent of Iron Goddess tea, adding a soft, elegant quality alongside the fruit. The combination of peach, creaminess, and florals gives the cup a deep complexity that continues to reveal itself as it cools. It's another beautiful example of the kind of nuanced coffees coming out of Peru that we've been enjoying so much.
More from Moonwake

Hacienda El Obraje - Pablo Andres Guerrero - Anaerobic Natural Gesha - Colombia
$34.00

Racafe Decaf - Smallholder Farmers - Washed Field Blend - Colombia
$25.00

El Paramo - Paulina Maytan Casa - Washed Gesha - Peru
$36.00

El Paraiso Village - Smallholder Farmers - Natural Field Blend - Peru
$25.00

Malaki Estate - Florence and Jessica Marigi - Washed Kenya - Kenya
$24.00

El Mirador - Yessica and Diego Parra - Mosto Thermal Shock Natural Sidra - Colombia
$30.00