BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Peru Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Peru.

263 in stock123 roasters51.3/mo avg

Origin

Peru

263 in stock · 230 roaster-direct

Price / 100g

$5.30 – $22.59

median $8.63 · 224 lots

Top regions

Cajamarca, Cusco, Amazonas

Common processes

Washed, Natural, Honey

Top varieties

Caturra, Geisha, Bourbon

Just arrived

Last updated 2026-09-29

231 coffees from Peru — page 1 of 5

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
USA|Equator Coffees

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $47.75 ($5.26/100g)
  • 2268g — $112.00 ($4.94/100g)

Details

Origin
Piura, Amazonas, Cajamarca, and San Martin, Peru
Process
Washed, Swiss Water Decaffeinated
Variety
Caturra, Bourbon, Catuai, Pache, Villa Sarchi, and Catimor
Producer
Cooperativa Agrícola de Servicios Múltiples Norandino
Peru - Gilber Huayllas
France|KB Coffee Roasters

$31.86 · 260g · $12.25/100g

Details

Origin
Pérou
Process
Lavé séché en Honey pendant 36h
Variety
SL9 Geisha Inca
Producer
Gilber Huayllas
Cirilo Andarapino [SL9 Geisha Inca Honey] Perù
Italy|GA.PE

$20.00 · 100g · $20.00/100g

Details

Origin
Incahuasi, Perù
Process
Honey
Variety
SL9 (Geisha Inca)
Producer
Cirilo Andarapino
Anaerobic Washed Caturra, Pache & Catuai by Juver Santa Cruz, Peru
Sweden|Standout Coffee

$19.00 · 250g · $7.60/100g

3 sizes
  • 50g — $5.00 ($10.00/100g)
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Callayuc, Cutervo, Cajamarca, Peru
Process
144-hour anaerobic washed
Variety
Caturra · Pache · Catuai
Producer
Juver Santa Cruz
Jimenez Geisha - Peru
Norway|Solberg & Hansen

$36.13 · 250g · $14.45/100g

Details

Origin
Peru, Chirinos, Cajamarca
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Christobal Jimenez
Alejandrina Maytan - Peru
USA|Tandem Coffee Roasters

$29.00 · 226g · $12.83/100g

8 sizes
  • 226g — $29.00 ($12.83/100g)
  • 226g — $30.00 ($13.27/100g)
  • 340g — $41.00 ($12.06/100g)
  • 340g — $42.00 ($12.35/100g)
  • 907g — $93.00 ($10.25/100g)
  • 907g — $94.00 ($10.36/100g)
  • 2267g — $205.00 ($9.04/100g)
  • 2267g — $206.00 ($9.09/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
SL-9
Finca Morales Geisha
Denmark|Prolog Coffee

$6.09 · 250g · $2.44/100g

2 sizes
  • 250g — $6.09 ($2.44/100g)
  • 1000g — $20.85 ($2.09/100g)

Details

Origin
lonya grande, amazonas, peru
Process
natural
Variety
geisha
Producer
roiber elit becerra fernandez
Finca La Palestina Gesha #5486
Vietnam|XLIII Coffee

$57.03 · 250g · $22.81/100g

Details

Origin
Peru
Process
Natural
Variety
Gesha
Producer
Finca La Palestina
Essential Standards [APPLE] {Omni}
France|PEOPLE POSSESSION

$16.95 · 200g · $8.48/100g

Details

Origin
PERU ( INCAHUASI, PACAYBAMBA ) 2300-2400 MASL
Process
WASHED
Variety
TYPICA & BOURBON
Producer
FRED HUACGIHUILICA
【NEW】HONORIO QUISPE -Bourbon & Geisha- / Peru
Japan|Aoma Coffee

$22.95 · 200g · $11.47/100g

2 sizes
  • 200g — $22.95 ($11.47/100g)
  • 500g — $51.63 ($10.33/100g)

Details

Origin
Valle Inambari, Sandia, Puno, Peru
Process
Washed
Variety
Bourbon & Geisha
Producer
Honorio Quispe
René Ccesa Geisha / Washed / Peru / 100g
Norway|Fuglen Oslo

$17.88 · 100g · $17.88/100g

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
SL9, Geisha, & Inca
Producer
René Ccasa
Peru - organic, fairtrade - washed process
USA|Curious Coffee

$23.50 · 285g · $8.25/100g

Details

Origin
Rodríguez de Mendoza, Amazonas, Peru
Process
Fully washed and dried in the sun
Variety
Bourbon, Catimor, Caturra, Pache and Typica
Producer
124 women members of Asociación de Productores Cafetaleros de la Cuenca del Rio Marañón (APROCCURMA)
Bolivia Polen de Cafe
USA|Saint Frank Coffee

$25.00 · 283g · $8.83/100g

2 sizes
  • 283g — $25.00 ($8.83/100g)
  • 2267g — $161.00 ($7.10/100g)

Details

Origin
San Ignacio, Caranavi
Process
12hr traditional fermentation in wood and tile Sun dried 8-10 days on raised beds
Variety
Fully washed Pacamara
Producer
Porfilio Mamani
Lenin Flores, Peru Washed Yellow Caturra
Canada|Subtext Coffee

$17.65 · 250g · $7.06/100g

3 sizes
  • 250g — $17.65 ($7.06/100g)
  • 500g — $34.59 ($6.92/100g)
  • 1000g — $54.00 ($5.40/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
Yellow Caturra
Producer
Lenin Flores
Autumn Espresso - Cesar Delgado, Peru
Norway|Solberg & Hansen

$17.29 · 250g · $6.91/100g

2 sizes
  • 250g — $17.29 ($6.91/100g)
  • 1000g — $63.02 ($6.30/100g)

Details

Origin
Peru, Moyobamba, San Martin
Process
Washed
Variety
Catimor, Red Bourbon
Producer
Cesar Perez Delgado
El Paramo - Paulina Maytan Casa - Washed Gesha - Peru
USA|Moonwake

$36.00 · 227g · $15.86/100g

3 sizes
  • 227g — $36.00 ($15.86/100g)
  • 1000g — $136.00 ($13.60/100g)
  • 2200g — $292.00 ($13.27/100g)

Details

Origin
Amaypata, Inkawasi, Peru
Process
Washed
Variety
Gesha
Producer
Paulina Maytan Casa, El Paramo
Espresso - Peru - Timbuyacu
France|KB Coffee Roasters

$19.34 · 260g · $7.44/100g

Details

Origin
Pérou
Process
Lavé
Variety
Caturra, catuai & Pache
Producer
Alfonso Tejada Iberico & Karim Rosario Araoz Grandez
Peru: La Condesa
Sweden|Muttley & Jacks Coffee Roasters

$10.00 · 100g · $10.00/100g

4 sizes
  • 100g — $10.00 ($10.00/100g)
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)
  • 500g — $48.00 ($9.60/100g)
  • 1000g — $92.00 ($9.20/100g)

Details

Origin
Cajamarca
Process
Fully washed (tvättat)
Variety
Bourbon, Cattura, Catuai
Producer
La Condesa Womens Group
Bolivia Finca Rustica Pacamara
USA|Saint Frank Coffee

$25.00 · 283g · $8.83/100g

2 sizes
  • 283g — $25.00 ($8.83/100g)
  • 2267g — $159.00 ($7.01/100g)

Details

Origin
San Ignacio, Caranavi
Process
Traditional washing in wood fermentation tank after depulping and 8 hours of dry fermentation in tank. The wet parchment is sun dried on raised beds for 10-20 days.
Variety
Fully Washed Pacamara
Producer
Ruben Caceras
Peru Roxy Cordova
Canada|De Mello Coffee

$18.35 · 227g · $8.09/100g

2 sizes
  • 227g — $18.35 ($8.08/100g)
  • 2267g — $176.48 ($7.79/100g)

Details

Origin
Peru, San Ignacio
Process
Extended Ferment Washed
Variety
Typica, Caturra
Producer
Roxeny Cordova
Peru - Jaen & Cajamarca
USA|SK Coffee

$22.00 · 340g · $6.47/100g

3 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

Details

Origin
Jaén and Cajamarca
Process
Washed
Variety
Typica, Caturra, Mundo Novo, Catimor, Pache
Huabal Organic
USA|Steady State Roasting

$24.00 · 283g · $8.48/100g

3 sizes
  • 283g — $24.00 ($8.48/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2267g — $120.00 ($5.29/100g)

Details

Origin
Huabal, Peru
Process
Washed
Variety
Typica & Yellow Caturra
Producer
Cooperativa Agraria Aromas del Valle
Hugo Pareja [SL9]
Germany|Rozali Coffee

$9.00 · 15g · $60.00/100g

2 sizes
  • 15g — $9.00 ($60.00/100g)
  • 100g — $27.00 ($27.00/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
SL9 (Inca Geisha)
Producer
Hugo Pareja
Winkler Tapia.
UK|WatchHouse

$31.83 · 200g · $15.92/100g

Details

Origin
Peru, Lonya Grande, Amazonas
Process
Anaerobic Natural
Variety
Gesha
Producer
Los Orquideas
Ebert Huaman.
UK|WatchHouse

$31.83 · 200g · $15.92/100g

Details

Origin
Peru, San Ignacio, Cajamarca
Process
Anaerobic Washed
Variety
Gesha
Producer
Finca Artemira
Finca El Progreso - Washed [Geisha & SL09]
Netherlands|Mellow Coffee Roasters

$22.76 · 100g · $22.76/100g

2 sizes
  • 100g — $22.76 ($22.76/100g)
  • 1000g — $216.18 ($21.62/100g)

Details

Origin
Cusco, Peru
Process
Washed
Variety
Geisha and SL09
Producer
Bilibran Tello
Namballe, Peru
USA|Mae Coffee Roasters

$27.00 · 283g · $9.54/100g

2 sizes
  • 283g — $27.00 ($9.54/100g)
  • 2268g — $135.00 ($5.95/100g)

Details

Origin
Namballe District, San Ignacio Province, Tabaconas Namballe National Sanctuary
Process
Washed Process
Variety
Caturra, Catimor, Pache & Bourbon
Producer
Several Smallholder Farmers
【NEW】<COE #17> ROLANDO RAMIREZ -Geisha & Bourbon- /  Peru
Japan|Aoma Coffee

$19.12 · 100g · $19.12/100g

2 sizes
  • 100g — $19.12 ($19.12/100g)
  • 200g — $36.33 ($18.17/100g)

Details

Origin
Santa Teresa, Cusco, Peru
Process
Washed
Variety
Geisha & Bourbon
Producer
Rolando Ramirez Sanchez【Miscabamba Alta】
DEMÓSTENES TANTALEÁN, Anoxic Washed Gesha
UK|PLOT Roasting

$30.00 · 200g · $15.00/100g

2 sizes
  • 200g — $30.00 ($15.00/100g)
  • 1000g — $124.00 ($12.40/100g)

Details

Origin
La Malquerida, Tacabamba, Chota, Cajamarca, Peru
Process
Anoxic Washed
Variety
Gesha
Producer
Demóstenes Tantaleán Acuña
ALL COFFEES ARE BEAUTIFUL - Peru
UK|Dark Arts Coffee

$25.00 · 250g · $10.00/100g

Details

Origin
Peru + Cajamarca
Process
Natural
Variety
Caturra + Catuai
Churupampa
UK|Red Bank Coffee Roasters

$15.92 · 250g · $6.37/100g

2 sizes
  • 250g — $15.92 ($6.37/100g)
  • 1000g — $47.75 ($4.77/100g)

Details

Origin
Finca Churupampa, Chirinos, Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Caturra, Pache, Catimor
Mario Jesús
UK|Red Bank Coffee Roasters

$17.24 · 250g · $6.90/100g

2 sizes
  • 250g — $17.24 ($6.90/100g)
  • 1000g — $55.71 ($5.57/100g)

Details

Origin
Pariamarca, Chota, Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Caturra
El Paraiso Village - Smallholder Farmers - Natural Field Blend - Peru
USA|Moonwake

$25.00 · 284g · $8.80/100g

3 sizes
  • 284g — $25.00 ($8.80/100g)
  • 1000g — $77.00 ($7.70/100g)
  • 2200g — $157.00 ($7.14/100g)

Details

Origin
Jaen, Cajamarca, Peru
Process
Natural
Variety
Caturra, Bourbon, Catimor
Producer
Smallholder Farmers, El Paraiso Village
Peru San Ignacio Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$15.00 · 301g · $6.64/100g

2 sizes
  • 301g — $20.00 ($6.64/100g)
  • 2268g — $137.00 ($6.04/100g)

Details

Origin
Peru - Nueva Alianza, San Ignacio, Cajamarca
Process
Washed
Variety
Catimor, Geisha & Marshell
Producer
Luis Colunche – La Fortuna
Organic Decaf
USA|Red Rooster Coffee

$22.50 · 340g · $6.62/100g

Details

Origin
Jaén, Cajamarca, Peru
Process
Swiss Water Process
Variety
Catimor, Catuai, Pache, Typica
Producer
Sol Y Cafe Cooperative
El Mirador – Etíope 47
UK|Sweven Coffee

$19.89 · 200g · $9.95/100g

2 sizes
  • 200g — $19.89 ($9.95/100g)
  • 1000g — $79.58 ($7.96/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Natural
Variety
Etíope 47
edwin & luz
Germany|Neues Schwarz

$13.54 · 250g · $5.42/100g

Details

Origin
Peru, Valle Pauran
Process
Washed
Variety
Typica
Producer
Edwin Cordova Sagarvinaga & Luz María López Acuna
Kaffebønner Peru La Palma Økologisk
Norway|Kaffa

$23.98 · 250g · $9.59/100g

Details

Origin
Peru, Cajamarca
Process
Washed
Variety
Gul Caturra
Producer
Damian Espinoza
Kaffebønner 1kg Peru Damian Espinoza Økologisk
Norway|Kaffa

$76.68 · 1000g · $7.67/100g

Details

Origin
Peru, Cajamarca
Process
Washed
Variety
Gul Caturra
Producer
Damian Espinoza
MUYU
Germany|SUEDHANG
In StockPeruUncommon

$16.16 · 250g · $6.46/100g

3 sizes
  • 250g — $16.16 ($6.46/100g)
  • 500g — $29.92 ($5.98/100g)
  • 1000g — $54.27 ($5.43/100g)

Details

Origin
Moyobamba, Peru
Process
Washed
Variety
Caturra, Catimor, Pache, Typica
Producer
Aproeco Kooperative
Perú, Fidel Huancas
USA|Methodical Coffee

$30.80 · 340g · $9.06/100g

3 sizes
  • 340g — $30.80 ($9.06/100g)
  • 907g — $70.07 ($7.73/100g)
  • 2267g — $163.05 ($7.19/100g)

Details

Origin
La Coipa, Cajamarca, Perú
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Fidel Huancas Chinchay, El Shipal
Medium-Dark Roasted Peru Santos Geisha Washed
Taiwan|Simple Kaffa

$21.88 · 100g · $21.88/100g

Details

Origin
Peru - Santos
Process
Washed
Variety
Geisha
El Mirador - Yoniser Mego Silva - Anaerobic Washed Gesha - Peru
USA|Moonwake

$44.00 · 227g · $19.38/100g

3 sizes
  • 227g — $44.00 ($19.38/100g)
  • 1000g — $170.00 ($17.00/100g)
  • 2200g — $374.00 ($17.00/100g)

Details

Origin
La Victoria, Jaen, Cajamarca, Peru
Process
Anaerobic Washed
Variety
Gesha
Producer
Yoniser Mego Silva, El Mirador
Victoria Atao, SL9, Peru - Espresso
Germany|Father Carpenter

$34.02 · 250g · $13.61/100g

2 sizes
  • 250g — $34.02 ($13.61/100g)
  • 1000g — $120.61 ($12.06/100g)

Details

Origin
Cusco, Peru
Process
Fully Washed
Variety
SL9 (Geisha Inca)
Producer
Victoria Atao
Victoria Atao, SL9, Peru - Filter
Germany|Father Carpenter

$11.26 · 30g · $37.55/100g

3 sizes
  • 30g — $11.26 ($37.55/100g)
  • 250g — $34.02 ($13.61/100g)
  • 1000g — $120.61 ($12.06/100g)

Details

Origin
Cusco, Peru
Process
Fully Washed
Variety
SL9 (Geisha Inca)
Producer
Victoria Atao
Peru Nueva Florida
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$13.97 · 250g · $5.59/100g

Details

Origin
Peru - Rio Negro, Satipo, Junin
Process
Beroende på väder och temperatur, men i snitt fermenteras kaffet 18-22 timmar i öppna tankar av cement. Därefter tvättas kaffet med rent vatten.
Variety
Typica, Caturra, Bourbon, Pache
Producer
Nueva Florida: familjer med mellan 2-6 hektar mark per familj.
Sergio Julcarima
Germany|Bonanza Coffee

$21.05 · 250g · $8.42/100g

2 sizes
  • 250g — $21.05 ($8.42/100g)
  • 1000g — $73.39 ($7.34/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
Caturra & Catuai
Producer
Sergio Julcarima
Lorenzo Arbildo Ubillus [Geisha]
Germany|Rozali Coffee

$6.00 · 15g · $40.00/100g

3 sizes
  • 15g — $6.00 ($40.00/100g)
  • 100g — $24.00 ($24.00/100g)
  • 1000g — $140.00 ($14.00/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Lorenzo Arbildo Ubillus
Peru - Sanchez
Norway|Solberg & Hansen

$15.46 · 250g · $6.18/100g

Details

Origin
Peru, Moyobamba, San Martin
Process
Washed
Variety
Catuai, Yellow Typica, Pache
Producer
Jorge, Leomar og Felino Sanchez
Lima Decaf
USA|Bird Rock Coffee Roasters

$23.00 · 283g · $8.13/100g

3 sizes
  • 283g — $23.00 ($8.13/100g)
  • 907g — $58.88 ($6.49/100g)
  • 2267g — $128.80 ($5.68/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Mountain Water Decaf
Variety
Caturra, Typica, Bourbon, Catimor