
Moonwake
Racafe Decaf - Smallholder Farmers - Washed Field Blend - Colombia
Racafe Decaf - Smallholder Farmers - Washed Field Blend - Colombia is a Bucaramanga, Armenia, Pereira, Medellín, Bogotá, Popayán, and Neiva, Colombia, Swiss Water Process Washed Decaf, Caturra, Castillo, Cenicafe 1, Colombia coffee from Moonwake.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Bucaramanga, Armenia, Pereira, Medellín, Bogotá, Popayán, and Neiva, Colombia
- Process
- Swiss Water Process Washed Decaf
- Variety
- Caturra, Castillo, Cenicafe 1, Colombia
- Producer
- Smallholder Farmers, Racafe
Available Sizes▾
- 340g — $25.00 ($7.35/100g)
- 1000g — $67.00 ($6.70/100g)
- 2200g — $135.00 ($6.14/100g)

Racafe Decaf - Smallholder Farmers - Washed Field Blend - Colombia
Racafe Decaf - Smallholder Farmers - Washed Field Blend - Colombia is a Bucaramanga, Armenia, Pereira, Medellín, Bogotá, Popayán, and Neiva, Colombia, Swiss Water Process Washed Decaf, Caturra, Castillo, Cenicafe 1, Colombia coffee from Moonwake.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Bucaramanga, Armenia, Pereira, Medellín, Bogotá, Popayán, and Neiva, Colombia
- Process
- Swiss Water Process Washed Decaf
- Variety
- Caturra, Castillo, Cenicafe 1, Colombia
- Producer
- Smallholder Farmers, Racafe
Available Sizes
- 340g — $25.00 ($7.35/100g)
- 1000g — $67.00 ($6.70/100g)
- 2200g — $135.00 ($6.14/100g)
Similar coffees across all roasters

MONOGRAM - Popayan Decaf
Colombia Swiss Water Decaf Castillo/Catimor/Caturra
Speciality Coffee CA
$19.00

Decaf Colombia Huila
Colombia Washed
Talking Crow Coffee Roasters
$24.00

Popayan Decaf
Colombia Washed Castillo, Catimor, Caturra
Monogram Coffee
$16.24

Decaf Colombia Huila Fortune
San Agustín, Suaza & La Plata, Huila Washed & Swiss Water Caturra, Castillo, Variead Colombia, Pink Bourbon
Resident Coffee Roasters
$21.00

Decaf Cadefihuila Medium, Colombia
Colombia, Huila Washed Castillo, Colombia, Caturra, Cenicafe
George Howell Coffee
$22.00

Decaf Blend
Huila, Nariño Washed Caturra, Castillo, Colombia
Monastery Coffee
$16.45
Description
Whole Bean Roast: Medium Recommended Rest: 2-3 weeks from roast date Tasting Notes: marshmallow, chocolate chips, orange marmalade Origin Details Region: Bucaramanga, Armenia, Pereira, Medellín, Bogotá, Popayán, and Neiva, Colombia Elevation: 1200-1600m Producer: Smallholder Farmers, Racafe Process: Swiss Water Process Washed Decaf Variety: Caturra, Castillo, Cenicafe 1, Colombia ABOUT THIS COFFEE AND PRODUCER Racafe is one of the largest green coffee traders in Colombia with experts in many different aspects of coffee growing. They use this expertise to uplift and train farmers in multiple regions of Colombia. Racafe also operates 7 milling stations in strategic regions and one blending plant. The Neiva region mill is also the first coffee mill operated using solar energy in Colombia. This coffee from Racafe is a washed lot from all 7 of their mills and processed using Swiss Water’s trademark decaffeination process. WHY WE SELECTED THIS COFFEE We're excited to work with Racafé for the first time on a large blended lot from Colombia. The combination of varietals and careful quality control has produced a particularly composed and comforting profile, making it a great fit for a medium roast decaf. The cup opens with lots of plush sweetness, coming through as soft marshmallow. Behind that is a sweet orange marmalade character that adds a gentle jammy fruit quality without pulling the coffee away from its rounded profile. As it cools, caramelized chocolate chip notes become more prominent in the finish, adding warmth and depth to the sweetness. It's an easy coffee to use across different preparations, whether as espresso or brewed coffee, and a good option when you're looking for something with as little caffeine as possible (swiss water process) without giving up the character of a well developed medium roast.
More from Moonwake

Hacienda El Obraje - Pablo Andres Guerrero - Anaerobic Natural Gesha - Colombia
$34.00

El Paramo - Paulina Maytan Casa - Washed Gesha - Peru
$36.00

El Paraiso Village - Smallholder Farmers - Natural Field Blend - Peru
$25.00

El Mirador - Yoniser Mego Silva - Anaerobic Washed Gesha - Peru
$44.00

Malaki Estate - Florence and Jessica Marigi - Washed Kenya - Kenya
$24.00

El Mirador - Yessica and Diego Parra - Mosto Thermal Shock Natural Sidra - Colombia
$30.00



