
Morgon Coffee Roasters
Kii - Kenya, Kirinyaga
Kii - Kenya, Kirinyaga is a Kenya, Kirinyaga, Washed, Batian, SL28, SL34, Ruiru 11 coffee from Morgon Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Kenya, Kirinyaga
- Process
- Washed
- Variety
- Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
Available Sizes▾
- 250g — $23.00 ($9.20/100g)
- 500g — $43.00 ($8.60/100g)
- 1000g — $81.00 ($8.10/100g)

Kii - Kenya, Kirinyaga
Kii - Kenya, Kirinyaga is a Kenya, Kirinyaga, Washed, Batian, SL28, SL34, Ruiru 11 coffee from Morgon Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Kenya, Kirinyaga
- Process
- Washed
- Variety
- Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
Available Sizes
- 250g — $23.00 ($9.20/100g)
- 500g — $43.00 ($8.60/100g)
- 1000g — $81.00 ($8.10/100g)
Similar coffees to this Kenya, Kirinyaga Washed Batian, SL28, SL34, Ruiru 11

Kii AB.
Kenya, Kirinyaga Washed Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
WatchHouse
$18.57

Kii AA
Kirinyaga, Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11, & Batian
Dayglow Coffee
$33.00

Kii / Washed / Kenya / 250g
Kenya Washed SL-28, SL-34, Batian, & Ruiru 11
Fuglen Oslo
$22.93

Kii - Kirinyaga, Kenya
Kenya, Gichugu, Kirinyaga Washed SL28, SL24, Ruiru 11
Solberg & Hansen
$22.77

Kii PB, Kenya - Filter
Kirinyaga Fully Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Father Carpenter
$20.71
Description
JUICY - BLACKBERRY - ROSE Variety: Batian, SL28, SL34, Ruiru 11 Processing: Washed Altitude: 1900 m.a.s.l. Harvested: January 2026 Taste notes: Juicy and bright with notes of rose, red apple and blackberry Whole coffee beans roasted for filter. Kenyan washing stations are called factories, and the Kii factory is owned and operated by the Rungeto Farmers Cooperative Society. It serves around 1200 members in the area that has been cultivating coffee since the 1950’s. On average the farmers own about a third of a hectare with about 400 coffee trees each, and they cultivate a mix of the arabica varieties SL28, SL34, Batian and Ruiru 11. The Rungeto cooperative owns and operates three factories - Kii, Karimikui, and Kiangoi, and is managed by an elected board of seven members. The member farmers deliver their cherries as soon as they are picked, making each lot a mix of what was delivered that day. The coffee is sorted again before being depulped and washed fermented overnight with fresh river water before drying in the sun.
More from Morgon Coffee Roasters

Rodrigues Family "Dark" - Brazil, Minas Gerais
$18.00

Chelbesa - Ethiopia, Gedeb
$21.00

Vanessa Moreno - Brazil, Alta Mogiana
$19.00

Boji - Ethiopia, Kochere
$22.00

Miranda Family "Dark" - Brazil, Chapada de Minas
$19.00

Jorge Diaz Campos - Peru, Lonya Grande
$23.00