
Muttley & Jacks Coffee Roasters
Kenya: Mitondo AA
Kenya: Mitondo AA is a Kirinyaga, Fully washed (tvättat), SL28, SL34, Batian, Ruiru 11 coffee from Muttley & Jacks Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Kirinyaga
- Process
- Fully washed (tvättat)
- Variety
- SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
- Producer
- Mwirua Farmers Cooperative, Mitondo Factory
Available Sizes▾
- 100g — $12.00 ($12.00/100g)
- 250g — $27.00 ($10.80/100g)
- 500g — $50.00 ($10.00/100g)
- 1000g — $98.00 ($9.80/100g)

Kenya: Mitondo AA
Kenya: Mitondo AA is a Kirinyaga, Fully washed (tvättat), SL28, SL34, Batian, Ruiru 11 coffee from Muttley & Jacks Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Kirinyaga
- Process
- Fully washed (tvättat)
- Variety
- SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
- Producer
- Mwirua Farmers Cooperative, Mitondo Factory
Available Sizes
- 100g — $12.00 ($12.00/100g)
- 250g — $27.00 ($10.80/100g)
- 500g — $50.00 ($10.00/100g)
- 1000g — $98.00 ($9.80/100g)
Similar coffees to this Kirinyaga Fully washed (tvättat) SL28, SL34, Batian, Ruiru 11

Kagere AA
Kenia · Nyeri Washed SL 28/34, Ruiru 11, Batian
Leuchtfeuer Coffee
$22.64

Kenya Kirinyaga
Central Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru11, Batian
Rum Baba Coffeeroasters
$18.26

Kii - Kirinyaga, Kenya
Kenya, Gichugu, Kirinyaga Washed SL28, SL24, Ruiru 11
Solberg & Hansen
$22.77

438 Kenya Kiunyu AA
Ngariama, Kabari, Kirinyaga, Kenya Fully Washed SL34, Ruiru11, Batian,
Philocoffea
$11.00

Kamwangi AA Washed
Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Rose Coffee
$22.84

Kenya - Thiririka AA 250g
Kiambu County – Kenya Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Koppi Roasters
$29.00
Description
I koppen: Ett kaffe med plommonsötma, svart te, röda bär, rabarber och sockerrör, med ett blommigt avslut.I koppen finns elegans och struktur. Koppning: 88,5 poäng Munkänsla: Elegant, skiktad Botanisk variant: SL28, SL34, Batian, Ruiru 11 Process: Fully washed (tvättat) Producent: Mwirua Farmers Cooperative, Mitondo Factory Växthöjd: 1600 möh Region: Kirinyaga Background: A classic Kenyan coffee with vibrant fruit, elegant florals and a beautifully sweet finish. This fully washed AA lot comes from Mitondo Coffee Factory in Kirinyaga County, Central Kenya, where more than 1,000 smallholder farmers deliver freshly picked cherries for processing. The factory has been part of the Mwirua Farmers’ Cooperative Society since 1966, supporting farmers from the surrounding villages of Kirimaini, Kagioini and Ihara. Kirinyaga sits on the fertile slopes of Mt. Kenya, with coffee farms typically located between 1,400 and 1,600 metres above sea level. Volcanic soils, cool temperatures and moderate rainfall create ideal conditions for slow cherry maturation, helping develop the clarity, sweetness and complexity that Kenyan coffees are known for. In the cup, AA Mwirua Mitondo #002 is plummy and sweet, with notes of roasted black tea, raisin and dark chocolate. Look for hints of red fruit, rhubarb and sugarcane, alongside a delicate floral character. The result is a clean, balanced and wonderfully jammy coffee, combining classic Kenyan brightness with rich dried-fruit sweetness. The cherries are hand-picked and carefully sorted before being pulped and fermented for 12–16 hours. After fermentation, the parchment is washed and soaked for a further 24 hours, a traditional step in Kenyan coffee processing that contributes to the coffee’s exceptional clarity. The parchment is then dried slowly on raised beds for 7–15 days, with frequent turning to ensure even drying. The AA classification refers to the large bean size, with beans measuring 17/18 screen size. Expect: Plummy sweetness, black tea, raisin, dark chocolate, red fruit, rhubarb and sugarcane, with a floral finish.
About Muttley & Jacks Coffee Roasters
- Location
- Stockholm, Sweden
- Region
- Europe
More from Muttley & Jacks Coffee Roasters

El Salvador: Las Nubes
$10.00

Peru: La Condesa
$10.00

Costa Rica: Finca Frailes
$11.00

The Fermentation Project - with James Hoffmann and Lucia Solis
$26.00

Colombia: El Triunfo
$14.00

Costa Rica: San Cristóbal
$10.00


