BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Kenya: Mitondo AA
Sweden|Muttley & Jacks Coffee Roasters

Muttley & Jacks Coffee Roasters

$12.00100gIn Stock

Kenya: Mitondo AA

Kenya: Mitondo AA is a Kirinyaga, Fully washed (tvättat), SL28, SL34, Batian, Ruiru 11 coffee from Muttley & Jacks Coffee Roasters.

In stock since:

Buy from Muttley & Jacks Coffee Roasters

Details

Origin
Kirinyaga
Process
Fully washed (tvättat)
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Producer
Mwirua Farmers Cooperative, Mitondo Factory
Available Sizes▾
  • 100g — $12.00 ($12.00/100g)
  • 250g — $27.00 ($10.80/100g)
  • 500g — $50.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $98.00 ($9.80/100g)

Description

I koppen: Ett kaffe med plommonsötma, svart te, röda bär, rabarber och sockerrör, med ett blommigt avslut.I koppen finns  elegans och struktur.  Koppning: 88,5 poäng Munkänsla: Elegant, skiktad Botanisk variant: SL28, SL34, Batian, Ruiru 11 Process: Fully washed (tvättat) Producent: Mwirua Farmers Cooperative, Mitondo Factory Växthöjd: 1600 möh  Region: Kirinyaga Background:   A classic Kenyan coffee with vibrant fruit, elegant florals and a beautifully sweet finish. This fully washed AA lot comes from Mitondo Coffee Factory in Kirinyaga County, Central Kenya, where more than 1,000 smallholder farmers deliver freshly picked cherries for processing. The factory has been part of the Mwirua Farmers’ Cooperative Society since 1966, supporting farmers from the surrounding villages of Kirimaini, Kagioini and Ihara. Kirinyaga sits on the fertile slopes of Mt. Kenya, with coffee farms typically located between 1,400 and 1,600 metres above sea level. Volcanic soils, cool temperatures and moderate rainfall create ideal conditions for slow cherry maturation, helping develop the clarity, sweetness and complexity that Kenyan coffees are known for. In the cup, AA Mwirua Mitondo #002 is plummy and sweet, with notes of roasted black tea, raisin and dark chocolate. Look for hints of red fruit, rhubarb and sugarcane, alongside a delicate floral character. The result is a clean, balanced and wonderfully jammy coffee, combining classic Kenyan brightness with rich dried-fruit sweetness. The cherries are hand-picked and carefully sorted before being pulped and fermented for 12–16 hours. After fermentation, the parchment is washed and soaked for a further 24 hours, a traditional step in Kenyan coffee processing that contributes to the coffee’s exceptional clarity. The parchment is then dried slowly on raised beds for 7–15 days, with frequent turning to ensure even drying. The AA classification refers to the large bean size, with beans measuring 17/18 screen size. Expect: Plummy sweetness, black tea, raisin, dark chocolate, red fruit, rhubarb and sugarcane, with a floral finish.

About Muttley & Jacks Coffee Roasters

Location
Stockholm, Sweden
Region
Europe
Visit Muttley & Jacks Coffee Roasters →