
Nostos Coffee
Koke Washing Station (Ethiopia)
Koke Washing Station (Ethiopia) is a Ethiopia, Natural coffee from Nostos Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 200g — $27.85 ($13.93/100g)
- 1000g — $72.95 ($7.29/100g)

Koke Washing Station (Ethiopia)
Koke Washing Station (Ethiopia) is a Ethiopia, Natural coffee from Nostos Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 200g — $27.85 ($13.93/100g)
- 1000g — $72.95 ($7.29/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Natural

Ethiopia Yirgacheffe Konga Qawissa Washed G1
Ethiopia Washed
Klatch Coffee
$24.95

Ethiopia Koke - Honey Process
Ethiopia, Yirgacheffe Honey Kurume, Dega, Wolisho
Presta Coffee
$24.00

Kokobe
Aricha, Yirgacheffe Natural Heirloom
Rum Baba Coffeeroasters
$15.06

Ethiopia Shalaye 74110&74112&74165 Mossto natural
Ethiopia Mossto Natural * 74110
GOÛT & CO
$2.29

Danche Station - Natural Wolisho & Kurume - Gedeb Zone, Ethiopia
Chelbesa, Gedeb Zone, Ethiopia Natural Wolisho & Kurume
Loveless Coffees
$22.00

Ethiopia Okoluu
Ethiopia Washed
Wonderstate Coffee
$32.00
Description
Our newest Homecoming addition. A bright, tropical, intensely sweet Natural Ethiopian from the Koke Washing Station just on the outskirts of the Yirgacheffe region, in the Gedeo zone. Shining with notes of pineapple, melon and rose-like florals. Sticky sweet. Expressive. The reputation of this coffee is bolstered by the first washing station in Ethiopia being in Yirgacheffe, introduced back in the 1970’s. Grown at an altitude between 1870-1900masl and composed of Dega, Kudhume, Wolisho. Kudhume (Kudhumi, Kurume) has a small bean size and is known for disease resistance, also popular in the Guji. Dega sits in the middle with average bean size and tree height, whilst Wolisho (Walichu) exhibits a larger bean size. The names stem mainly from local indigenous trees – Dega is commonly used as firewood and has a reputation for it’s fragrant characteristics (though could also come from a linguistic term in Amharic relating to altitude and temperature that coincide with it’s terrain). Kudhume relates to the Kurume tree that produces small fruit with a good yield – the coffee varietal displays the same characteristics, and Wolisho resembles the characteristics of the tree too, being larger fruit, but an inconsistent yield year after year. Amazing as an exciting espresso, brilliant as a batch brew/filter.
More from Nostos Coffee

Monte Alto - Honey Geisha Tarrazú (Costa Rica)
$35.81

Sugarcane Decaf (Colombia)
$26.53

COMSA - Café Orgánico Marcala S.A. (Honduras)
$25.20

Valle Alto Geisha - Agricultural Cooperative (Peru)
$27.85

Finca El Meridiano - Mario Hervas - Washed Typica Mejorado (Ecuador)
$29.18

Nano Challa Co-Operative - Jimma (Ethiopia)
$22.55


