
Rum Baba Coffeeroasters
Kokobe
Kokobe is a Aricha, Yirgacheffe, Natural, Heirloom coffee from Rum Baba Coffeeroasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Aricha, Yirgacheffe
- Process
- Natural
- Variety
- Heirloom
- Producer
- Regional smallholder farmers
Available Sizes▾
- 250g — $15.08 ($6.03/100g)
- 1000g — $48.26 ($4.83/100g)

Kokobe
Kokobe is a Aricha, Yirgacheffe, Natural, Heirloom coffee from Rum Baba Coffeeroasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Aricha, Yirgacheffe
- Process
- Natural
- Variety
- Heirloom
- Producer
- Regional smallholder farmers
Available Sizes
- 250g — $15.08 ($6.03/100g)
- 1000g — $48.26 ($4.83/100g)
Similar coffees to this Aricha, Yirgacheffe Natural Heirloom

Archers - Banko Chelchele Chelbesa - Ethiopia - Natural
Ethiopia Natural Mixed Heirloom
Speciality Coffee CA
$25.00

Ethiopia Alo Bombe
Ethiopia Natural
Wonderstate Coffee
$27.00

Bekele Kechara
Sidama, Ethiopia Natural 74112/74110
Eight Ounce Coffee
$26.99

Adanech
Guji, Ethiopia Natural Mixed Heirloom
Steady State Roasting
$19.50
Description
Tasting notes: Blueberry, Chocolate, Caramel Area: Aricha, Yirgacheffe Farm: Regional smallholder farmers Varietal: Heirloom Process: Natural Kokobe from the Aricha Washing Station. Around this station, you’ll find some of the region’s most vibrant coffee forests, where approximately 1,500 coffee growers earn their income producing tasty lots like this one. In your cup: Ripe and juicy blueberries with chocolate and caramel elegance. Comfy Ethiopia Natural at its best. Read more about this coffee below
More from Rum Baba Coffeeroasters

Brazil
$10.72

Ethiopia Hambela
$18.25

Guatemala
$12.17

Ethiopia Halo Beriti
$22.59

Guatemala
$12.17

Rwanda Kamajumba
$18.25