
OMA Specialty Coffee
Ethiopia Elto Coffee Sidama Bona 74110 Classic Washed oma Lot #1
Ethiopia Elto Coffee Sidama Bona 74110 Classic Washed oma Lot #1 is a Bona, Sidama, Ethiopia, Classic Washed, 74110 coffee from OMA Specialty Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Bona, Sidama, Ethiopia
- Process
- Classic Washed
- Variety
- 74110
- Producer
- Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Available Sizes▾
- 500g — $40.79 ($8.16/100g)
- 1000g — $66.29 ($6.63/100g)

Ethiopia Elto Coffee Sidama Bona 74110 Classic Washed oma Lot #1
Ethiopia Elto Coffee Sidama Bona 74110 Classic Washed oma Lot #1 is a Bona, Sidama, Ethiopia, Classic Washed, 74110 coffee from OMA Specialty Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Bona, Sidama, Ethiopia
- Process
- Classic Washed
- Variety
- 74110
- Producer
- Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Available Sizes
- 500g — $40.79 ($8.16/100g)
- 1000g — $66.29 ($6.63/100g)
Similar coffees to this Bona, Sidama, Ethiopia Classic Washed 74110

Elto Coffee Elora Station 74158 Anaerobic Washed
Ethiopia – Sidama Anaerobic washed 74158
Datura
$36.41

Ethiopia Elto Coffee-Elora Heirloom Washed
Ethiopia Washed Heirloom
GOÛT & CO
$2.29

Ethiopia - Elto Coffee Elora Station Classic Washed
Arbegona & Bona Village Classic Washed 74158
Archers Coffee
$8.99

Ethiopia Elto Coffee-Elora 74158mini Honey
Ethiopia Honey 74158 mini
GOÛT & CO
$3.44

Datura Coffee Paris - Elto Coffee - Ethiopia - Elora Station 74158 Anaerobic Washed
Ethiopia Anaerobic washed 74158
Speciality Coffee CA
$47.00
Description
Region: Bona, Sidama Farm: Elto Coffee Producer: Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene Altitude: 2300 masl Harvest: 2026 Varietal: 74110 Lot: oma Lot #1 Process: Classic Washed Notes: Jasmine, Bergamot, Tangerine, Apricot Roasted by: Loring S7 Roasted for: Espresso Size: 500g/1kg Shipping: We send out orders within 7 days after roasting, please click here for more details. About the farm Elto Coffee is founded by Eliyas Dukamo and Atiklit Dejene targeting speciality green coffee for the purpose of building a better coffee world. They are focusing on nano lot and special exclusive preparation with strong commitment to play an active role in the coffee industry profession. Unlike some usual practice in Ethiopia, Elto Coffee focuses on one distinct area or region where the coffee is grown at single farmer, producer. Eliyas and Atiklit think careful harvesting is a critical step in producing high-quality coffee with complex taste profiles. By carefully dividing each lot as it is picked, they can target specific clusters of trees and times of harvesting with high accuracy. This allows them to build unique micro-lots for their most quality-conscious buyers.
About OMA Specialty Coffee
- Location
- New Territories, Hong Kong
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- HKD
More from OMA Specialty Coffee

Ethiopia Elto Coffee Sidama Elora Station Mini 74158 & Peaberry Washed Lot MNPBW
$22.95

Kenya Kirinyaga Ngacha Estate SL28 & SL34 Yellow Honey Lot 275
$40.79

Ethiopia Elto Coffee Sidama Elora Station Mini 74158 & Peaberry Honey Lot MNPBH
$22.95

Ethiopia Elto Coffee Sidama Bona 74110 Classic Washed oma Lot #1
$17.85

Panama Adaura Coffee Geisha Mosto Washed oma Lot
$38.24

Panama Jurutungo Geisha Fermented Honey Lot 1095-J-HF
$31.87