BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

74110 Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the 74110 variety.

167 in stock76 roasters83/mo avg

Variety

74110

167 coffees

Price / 100g

$6.37 – $14.88

median $8.91 · 162 lots

Top origins

Ethiopia, Colombia, Brazil

Top processes

Natural, Washed, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

133 74110 variety coffees — page 1 of 3

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Bare Bona Zuria White Honey
USA|Thoughtful Coffee

$23.00 · 120g · $19.17/100g

4 sizes
  • 120g — $23.00 ($19.17/100g)
  • 170g — $21.00 ($12.35/100g)
  • 240g — $28.00 ($11.67/100g)
  • 907g — $118.00 ($13.01/100g)

Details

Origin
Sidama, Bona Zuria, Ethiopia
Process
White Honey
Variety
74158, 74165, 74112, 74110, 74140
Buku Hambela
USA|Black Fox Coffee

$26.00 · 200g · $13.00/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC 74110, 74112, 74158
Producer
Local smallholder farmers
Ethiopia Habtamu Fikadu Washed 74110, 74112
USA|Helm

$15.00 · 100g · $15.00/100g

4 sizes
  • 100g — $15.00 ($15.00/100g)
  • 200g — $23.00 ($11.50/100g)
  • 1000g — $82.00 ($8.20/100g)
  • 2270g — $165.00 ($7.27/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110, 74112
Producer
Habtamu Fikadu Aga
Idido
USA|Counter Culture Coffee

$26.00 · 340g · $7.65/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, Wolisho, Dega, 74110, 74112, 74165, JARC Yirgacheffe Specialty varieties
Getachew Zeleke • Washed
USA|Hex

$27.00 · 283g · $9.54/100g

3 sizes
  • 283g — $27.00 ($9.54/100g)
  • 907g — $75.00 ($8.27/100g)
  • 2267g — $158.00 ($6.97/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110, 74112
Producer
Tero
Ethiopia, Layo Teraga
USA|Methodical Coffee

$29.11 · 340g · $8.56/100g

3 sizes
  • 340g — $29.11 ($8.56/100g)
  • 907g — $66.29 ($7.31/100g)
  • 2267g — $153.87 ($6.79/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Uraga Woreda, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110 JARC
Producer
Layo Teraga Cooperative
Landrace - Natural - Banko Chelchele
USA|Hydrangea

$17.00 · 114g · $14.91/100g

4 sizes
  • 114g — $17.00 ($14.91/100g)
  • 227g — $23.00 ($10.13/100g)
  • 907g — $74.00 ($8.16/100g)
  • 2270g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Banko Chelchele, Gedeb, Gedeo, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74112, 74110 (Ethiopian Landrace)
Producer
Smallholder farmers in Banko Chelchele
Mustefa Abakeno 𓆌
Canada|Traffic Coffee

$16.24 · 300g · $5.41/100g

3 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 907g — $43.77 ($4.83/100g)
  • 2267g — $98.83 ($4.36/100g)

Details

Origin
West Limmu, Ethiopia
Process
natural
Variety
JARC 74110, 74112
Producer
Mustefa Abakeno
Othosololo - Ethiopia
Canada|94 Celcius

$21.50 · 300g · $7.17/100g

3 sizes
  • 300g — $21.50 ($7.17/100g)
  • 907g — $58.20 ($6.42/100g)
  • 2253g — $131.27 ($5.82/100g)

Details

Origin
Greitu Korsa, Guji, Oromia
Process
Honey
Variety
JARC 74158, 74112 & 74110
Producer
Approximately 150–200 smallholder farmers
#144 Natural Process Coffee Beans from Ethiopia
USA|Pair Cupworks

$26.00 · 226g · $11.50/100g

3 sizes
  • 226g — $26.00 ($11.50/100g)
  • 453g — $47.50 ($10.49/100g)
  • 2267g — $210.25 ($9.27/100g)

Details

Origin
Danbi Udo, Guji Zone, Oromia
Process
Natural
Variety
74110, 74158, 74112, Badessa, Wolichu, Kudhume
Producer
Hailu Abebe, Danbi Udo Wet Mill, Various smallholders
ETHIOPIA Shoondhisa
USA|Four Letter Word Coffee

$25.00 · 283g · $8.83/100g

2 sizes
  • 283g — $25.00 ($8.82/100g)
  • 907g — $73.00 ($8.05/100g)

Details

Origin
Shakiso, Guji
Process
Natural
Variety
Gibirinna 74110, Serto 74112
Producer
Sookoo Coffee / Ture Waji
Ethiopia - Adamo
UK|Scenery Coffee

$27.85 · 200g · $13.93/100g

2 sizes
  • 200g — $27.85 ($13.93/100g)
  • 500g — $64.99 ($13.00/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Traditional Natural
Variety
JARC 74110 & 74112
Producer
20 smallholder producers, Mayole Coffee (Ture Waji)
Ethiopia Reshad Ababulgu, White Honey 74110
USA|Helm

$15.00 · 100g · $15.00/100g

4 sizes
  • 100g — $15.00 ($15.00/100g)
  • 200g — $23.00 ($11.50/100g)
  • 1000g — $82.00 ($8.20/100g)
  • 2270g — $165.00 ($7.27/100g)

Details

Origin
Limu, Ethiopia
Process
White Honey
Variety
74110
Producer
Reshad Ababulg
Ethiopia Hambela Anaerobic Natural | Guji | (Single Origin Filter)
Australia|Manta Ray Coffee Roasters

$21.07 · 200g · $10.54/100g

2 sizes
  • 200g — $21.07 ($10.54/100g)
  • 1000g — $82.88 ($8.29/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Jarc 74158, 74110 & 74112
Ethiopia, Shoondhisa
UK|Kiss the Hippo Coffee

$17.00 · 250g · $6.80/100g

2 sizes
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 1000g — $61.00 ($6.10/100g)

Details

Origin
Shoondhisa, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Gibirinna 74110 & Serto 74112
Producer
Ture Waji (Sookoo Coffee)
DUROMINA 🥀
Canada|Traffic Coffee

$16.24 · 300g · $5.41/100g

3 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 907g — $43.77 ($4.83/100g)
  • 2267g — $98.83 ($4.36/100g)

Details

Origin
Limmu, Ethiopia
Process
washed
Variety
JARC 74110
Producer
co-operative Duromina
Ethiopia Natural Bookkisa
USA|Kuma Coffee

$27.00 · 340g · $7.94/100g

3 sizes
  • 340g — $27.00 ($7.94/100g)
  • 1133g — $82.00 ($7.24/100g)
  • 2267g — $160.00 ($7.06/100g)

Details

Origin
Shakiso, Guji
Process
Natural
Variety
Gibirinna 74110 + Serto 74112
Producer
30 Bookkisa farmers
Ethiopia - Raro
Belgium|Boo! Coffee Roasters
In StockEthiopiaUncommon

$19.00 · 250g · $7.60/100g

2 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Guji Zone (Uraga, Raro Boda Kebele)
Process
Washed
Variety
Wolisho, Dega, Kurume, 74110, 74112
Hunkute, Washed Heirloom Cultivars, Ethiopia
Sweden|Drop Coffee

$20.00 · 250g · $8.00/100g

4 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 500g — $38.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $71.00 ($7.10/100g)
  • 1000g — $36.00 ($3.60/100g)

Details

Origin
Dalle, Sidamo
Process
Washed
Variety
Traditional Ethiopian Heirloom varieties and JARC (Jimma Agricultural Research Center) selections such as 74110 and 74112.
Producer
Hunkute. The cooperative has 2149 members.
Ethiopia Laayyoo
USA|Ceremony Coffee Roasters

$29.50 · 340g · $8.68/100g

4 sizes
  • 340g — $29.50 ($8.68/100g)
  • 340g — $177.00 ($52.06/100g)
  • 907g — $70.50 ($7.77/100g)
  • 2268g — $156.50 ($6.90/100g)

Details

Origin
Uraga
Process
Natural
Variety
74110 + 74112
Producer
Laayyoo
Ethiopia, Layo Teraga, Natural 74110
USA|Helm

$15.00 · 100g · $15.00/100g

4 sizes
  • 100g — $15.00 ($15.00/100g)
  • 200g — $23.00 ($11.50/100g)
  • 1000g — $82.00 ($8.20/100g)
  • 2270g — $165.00 ($7.27/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110
Producer
Layo Teraga
Ethiopia, Othosololo
USA|Methodical Coffee

$34.91 · 340g · $10.27/100g

3 sizes
  • 340g — $34.91 ($10.27/100g)
  • 907g — $79.40 ($8.75/100g)
  • 2267g — $185.00 ($8.16/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Greitu Korsa, Guji, Oromia
Process
Honey
Variety
JARC 74158, 74112, 74110
Producer
Osolo Station, Daye Bensa
ETHIOPIA Chelbesa
Czechia|BeBerry Coffee

$18.14 · 250g · $7.26/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74112, 74110
Producer
Chelbesa
Abdo Aba Mecha EA Decaf Education Lot
USA|Passenger

$22.25 · 250g · $8.90/100g

Details

Origin
Jimma Zone, Ethiopia
Process
Ethyl Acetate Decaffeination
Variety
JARC 74110
Producer
Abdo Aba Mecha
Shoondhisa Anaerobic
Netherlands|Manhattan

$21.05 · 250g · $8.42/100g

Details

Origin
Guji
Process
Anaerobic Natural
Variety
Gibirinna 74110, Serto 74112
Producer
Ture Waji
Ethiopia - Lalesa
Czechia|Father’s Coffee

$20.91 · 250g · $8.37/100g

Details

Origin
Gedeb district, Lalesa village, Ethiopia
Process
natural
Variety
74110, 74112, Heirloom
Producer
Wubit Bekele (owner), station run under Ephtah Specialty Coffee
Ethiopia Chelbesa
USA|Thankfully Coffee

$22.50 · 150g · $15.00/100g

Details

Origin
Ethiopia — Gedeb, Gedeo
Process
Depulped, 48hr Wet Fermentation, Washed
Variety
74110 + 74112
Producer
Chelbesa
Ethiopia Elto Coffee Sidama Bona 74110 Classic Washed oma Lot #1
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$17.85 · 200g · $8.92/100g

Details

Origin
Bona, Sidama, Ethiopia
Process
Classic Washed
Variety
74110
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia Abdo
Canada|De Mello Coffee

$18.35 · 227g · $8.09/100g

2 sizes
  • 227g — $18.35 ($8.08/100g)
  • 2267g — $176.48 ($7.79/100g)

Details

Origin
Limu, Jimma, Oromia, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110, 74112
Producer
Abdo Abamecha
FIKADU 2026
Canada|Traffic Coffee
In StockEthiopiaUncommon

$16.94 · 300g · $5.65/100g

3 sizes
  • 300g — $16.94 ($5.65/100g)
  • 907g — $46.59 ($5.14/100g)
  • 2267g — $97.42 ($4.30/100g)

Details

Origin
Werika Chelibesa, Guji, Ethiopia
Process
washed
Variety
74110, 74112 Heirlooms
Ethiopia Chelchele
USA|Perc Coffee

$16.50 · 113g · $14.60/100g

4 sizes
  • 113g — $16.50 ($14.60/100g)
  • 368g — $33.00 ($8.97/100g)
  • 907g — $76.00 ($8.38/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Yirgacheffe
Process
Advanced Natural
Variety
74112, 74110
Ethiopia Banko Gotiti Espresso
Singapore|Nylon Coffee Roasters

$26.61 · 300g · $8.87/100g

2 sizes
  • 300g — $26.61 ($8.87/100g)
  • 1000g — $75.41 ($7.54/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Dega, Wolisho, Kurume, JARC 74110
Producer
Smallholder Cooperative members
Ethiopia, Bombe Abore
USA|Methodical Coffee

$27.46 · 340g · $8.08/100g

3 sizes
  • 340g — $27.46 ($8.08/100g)
  • 907g — $62.54 ($6.90/100g)
  • 2267g — $144.98 ($6.40/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Bensa Woreda, Sidama Region
Process
Natural
Variety
JARC 74110 & 74112
Producer
Abore Station
Mustefa Abakeno Washed - Instant Coffee
USA|Black & White

$18.50 · 54g · $34.26/100g

Details

Origin
Agaro, Jimma, Oromia, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110, 74112
Producer
Mustefa Abakeno + 36 surrounding smallholders
Ethiopia - Bensa Ayla
Czechia|Father’s Coffee

$19.75 · 250g · $7.90/100g

Details

Origin
Sidama, Bensa, Bombe, Ethiopia
Process
natural
Variety
74110, 74158
Producer
around 725 smallholder farmers from the Shentawane area
Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Dimtu Haro Highborn Project - Natural Anaerobic
UAE|Archers Coffee

$14.16 · 100g · $14.16/100g

3 sizes
  • 100g — $14.16 ($14.16/100g)
  • 200g — $24.51 ($12.25/100g)
  • 1000g — $77.60 ($7.76/100g)

Details

Origin
Guji Hambela Dimtu
Process
Natural Anaerobic - Shade Drying
Variety
74114, 74110, 74158
Producer
Hambela Dimtu Small Holder Farms
Ethiopia Bette Buna Kickstart Natural
UK|Skylark Coffee

$29.18 · 250g · $11.67/100g

2 sizes
  • 250g — $29.18 ($11.67/100g)
  • 1000g — $98.15 ($9.81/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Kickstart natural
Variety
74112, 74110, Wild Guji Megadu
Ethiopia Haro Wato
Singapore|Nylon Coffee Roasters

$27.39 · 300g · $9.13/100g

2 sizes
  • 300g — $27.39 ($9.13/100g)
  • 1000g — $77.64 ($7.76/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110, 74112
Producer
Tracon Haro Wato Station
BEKELE KECHARA
Germany|The Barn
In StockEthiopia

$20.37 · 200g · $10.18/100g

2 sizes
  • 200g — $20.37 ($10.18/100g)
  • 1000g — $99.56 ($9.96/100g)

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74112 & 74110
Producer
Bekele Kechara
Ethiopia - Bensa Ayla
Czechia|Father’s Coffee

$19.75 · 250g · $7.90/100g

Details

Origin
Sidama, Bensa, Bombe, Ethiopia
Process
natural
Variety
74110, 74158
Producer
around 725 smallholder farmers from the Shentawane area
Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Dimtu Haro Highborn Project - Classic Natural
UAE|Archers Coffee

$9.80 · 100g · $9.80/100g

3 sizes
  • 100g — $9.80 ($9.80/100g)
  • 200g — $17.70 ($8.85/100g)
  • 1000g — $53.10 ($5.31/100g)

Details

Origin
Guji Hambela Dimtu
Process
Natural - Shade Drying
Variety
74114, 74110, 74158
Producer
Hambela Dimtu Small Holder Farms
Bombe Abore · Ethiopia · Natural · Peach & Strawberry
USA|Shavi Coffee Roasters

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Details

Origin
Sidama Bensa, Bona Zuria District, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110 & 74112
Producer
Bombe Abore Station
Ethiopia Hambela Anaerobic Natural | Guji | (Single Origin Espresso)
Australia|Manta Ray Coffee Roasters

$21.07 · 200g · $10.54/100g

2 sizes
  • 200g — $21.07 ($10.54/100g)
  • 1000g — $82.88 ($8.29/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Jarc 74158, 74110 & 74112
Explore Shoondhisa
Netherlands|Manhattan

$33.28 · 250g · $13.31/100g

Details

Origin
Guji
Process
Anaerobic Natural, and, Natural
Variety
Gibirinna 74110, Serto 74112
Producer
Ture Waji
Demeka Becha Bona Zuria Layered Ferment
USA|Thoughtful Coffee

$23.00 · 120g · $19.17/100g

4 sizes
  • 120g — $23.00 ($19.17/100g)
  • 170g — $14.00 ($8.24/100g)
  • 240g — $28.00 ($11.67/100g)
  • 907g — $118.00 ($13.01/100g)

Details

Origin
Bona Zuria, Sidama, Ethiopia
Process
Layered Ferment
Variety
74158, 74165, 74112, 74110, 74140
Bochesa
UK|Obadiah Coffee Roasters

$25.34 · 250g · $10.14/100g

3 sizes
  • 250g — $25.36 ($10.14/100g)
  • 500g — $43.27 ($8.65/100g)
  • 1000g — $86.55 ($8.65/100g)

Details

Origin
Sidama
Process
Washed
Variety
74110, 74112
Producer
Local smallholders
Marblecake
USA|Driftaway Coffee

$16.00 · 226g · $7.08/100g

8 sizes
  • 226g — $16.00 ($7.08/100g)
  • 226g — $17.00 ($7.52/100g)
  • 340g — $19.00 ($5.59/100g)
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 453g — $24.00 ($5.30/100g)
  • 453g — $26.00 ($5.74/100g)
  • 2267g — $68.00 ($3.00/100g)
  • 2267g — $74.00 ($3.26/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74-110, 74-112, 74-140, 74-165
Producer
Gera Estate
Ethiopia - Chelchele Espresso
UK|Scenery Coffee

$25.20 · 200g · $12.60/100g

3 sizes
  • 200g — $25.20 ($12.60/100g)
  • 500g — $54.38 ($10.88/100g)
  • 1000g — $103.45 ($10.35/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Traditional Natural
Variety
Dega, Kurume, Wolisho, 74110, 74112, 74158
Producer
650 smallholder farmers, delivered via Tadesse Desta Business Group
Tabe Burka
Germany|Rozali Coffee
In StockEthiopia

$7.00 · 50g · $14.00/100g

3 sizes
  • 50g — $7.00 ($14.00/100g)
  • 200g — $21.00 ($10.50/100g)
  • 1000g — $94.00 ($9.40/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Honey
Variety
74110, 74112, Kurume
Producer
Tabe Burka
ETHIOPIA Niguse Gemeda Silinga Natural
Japan|LiLo Coffee Roasters

$6.69 · 50g · $13.39/100g

4 sizes
  • 50g — $6.69 ($13.39/100g)
  • 100g — $11.47 ($11.47/100g)
  • 200g — $21.67 ($10.84/100g)
  • 300g — $32.51 ($10.84/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Ware, Bensa, Sidama
Process
Natural
Variety
74110, Heirloom
Producer
Silinga Drying Stations / Niguse Gemeda Mude and Small Holders in Silinga