BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

OMA Specialty Coffee

OMA Specialty Coffee is a specialty coffee roaster based in New Territories, Hong Kong. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from OMA Specialty Coffee.

Top origins
Ethiopia, Kenya, Panama
Common processes
Washed, Natural, Extended Fermented Natural
New in last 30 days
2 (14/mo avg)
Newest arrival
2026-09-22
Latest restock
2026-09-25

30 coffees in stock (42 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Ethiopia Elto Coffee Sidama Elora Station Mini 74158 & Peaberry Washed Lot MNPBW
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$22.95 · 200g · $11.47/100g

Details

Origin
Elora Station, Sidama, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Mini 74158 & Peaberry
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Kenya Kirinyaga Ngacha Estate SL28 & SL34 Yellow Honey Lot 275
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$40.79 · 500g · $8.16/100g

2 sizes
  • 500g — $40.79 ($8.16/100g)
  • 1000g — $66.29 ($6.63/100g)

Details

Origin
Gichugu, Kirinyaga County, Kenya
Process
Yellow Honey
Variety
SL28 & SL34
Producer
Martin Muriuki
Ethiopia Elto Coffee Sidama Elora Station Mini 74158 & Peaberry Honey Lot MNPBH
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$22.95 · 200g · $11.47/100g

Details

Origin
Elora Station, Sidama, Ethiopia
Process
Honey
Variety
Mini 74158 & Peaberry
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia Elto Coffee Sidama Bona 74110 Classic Washed oma Lot #1
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$17.85 · 200g · $8.92/100g

Details

Origin
Bona, Sidama, Ethiopia
Process
Classic Washed
Variety
74110
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Panama Adaura Coffee Geisha Mosto Washed oma Lot
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$38.24 · 100g · $38.24/100g

Details

Origin
El Salto, Boquete, Panama
Process
Mosto Washed
Variety
Geisha
Producer
Edwin Rosas, Marcus J. Durán
Panama Jurutungo Geisha Fermented Honey Lot 1095-J-HF
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$31.87 · 100g · $31.87/100g

Details

Origin
Renacimiento, Chiriquí, Panama
Process
Fermented Honey
Variety
Geisha
Producer
Jose “Pocho” Gallardo
Kenya Nyeri Thageini SL28, Ruiru 11 & Batian Super Natural & Sun Dried
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$17.21 · 150g · $11.47/100g

Details

Origin
Tetu, Nyeri, Kenya
Process
Super Natural & Sun Dried
Variety
SL28, Ruiru 11 & Batian
Producer
Thageini Farmers CBO
Colombia La Estrella Geisha Natural
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$63.74 · 500g · $12.75/100g

2 sizes
  • 500g — $63.74 ($12.75/100g)
  • 1000g — $101.98 ($10.20/100g)

Details

Origin
Buenos Aires, Nariño, Colombia
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Carlos Estrella
Ethiopia Elto Coffee Sidama Bare Station 74158 Slow Dry Natural oma Lot #2
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$40.79 · 500g · $8.16/100g

2 sizes
  • 500g — $40.79 ($8.16/100g)
  • 1000g — $66.29 ($6.63/100g)

Details

Origin
Bare Station, Sidama, Ethiopia
Process
Slow Dry Natural
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia Elto Coffee Sidama Sama Station 74158 Honey oma Lot #3
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$17.85 · 200g · $8.92/100g

Details

Origin
Sama Station, Sidama, Ethiopia
Process
Honey
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Panama Abbraccio by Altieri Finca La Alquería Pacamara Slow Dry Natural
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$22.95 · 150g · $15.30/100g

Details

Origin
Volcancito, Boquete, Panama
Process
Slow Dry Natural
Variety
Pacamara
Producer
The Porta Family
Ethiopia Elto Coffee Sidama Bare Station 74158 Black Honey
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$40.79 · 500g · $8.16/100g

2 sizes
  • 500g — $40.79 ($8.16/100g)
  • 1000g — $66.29 ($6.63/100g)

Details

Origin
Bare Station, Sidama, Ethiopia
Process
Black Honey
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
China Yunnan The Nest Estate Syrina Washed Dark Room Drying oma Lot
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$20.40 · 200g · $10.20/100g

Details

Origin
Lincang, Yunnan, China
Process
Washed Dark Room Drying
Variety
Syrina
Producer
Yao Dexian & YunYunNanNan
Panama Adaura Coffee Catuai Washed
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$35.69 · 500g · $7.14/100g

2 sizes
  • 500g — $35.69 ($7.14/100g)
  • 1000g — $58.64 ($5.86/100g)

Details

Origin
El Salto, Boquete, Panama
Process
Washed
Variety
Catuai
Producer
Edwin Rosas, Marcus J. Durán
Ethiopia Elto Coffee Sidama Elora Station 74158 Extended Fermented Honey Lot EFH
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$22.95 · 150g · $15.30/100g

Details

Origin
Elora Station, Sidama, Ethiopia
Process
Extended Fermented Honey
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Colombia El Obraje Geisha & Bourbon Washed
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$22.95 · 150g · $15.30/100g

Details

Origin
Nariño, Colombia
Process
Washed
Variety
Geisha & Bourbon
Producer
Pablo Andres Guerrero
Colombia Wilmer Moncayo Geisha Washed
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$48.44 · 500g · $9.69/100g

2 sizes
  • 500g — $48.44 ($9.69/100g)
  • 1000g — $76.48 ($7.65/100g)

Details

Origin
San Agustin, Colombia
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Wilmer Moncayo
Ethiopia Elto Coffee Sidama Bona 74110 Classic Washed oma Lot #1
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$40.79 · 500g · $8.16/100g

2 sizes
  • 500g — $40.79 ($8.16/100g)
  • 1000g — $66.29 ($6.63/100g)

Details

Origin
Bona, Sidama, Ethiopia
Process
Classic Washed
Variety
74110
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Kenya Kiambu EAAGADS Estate SL28 & Ruiru 11 Peaberry Washed PB TOP
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$40.79 · 500g · $8.16/100g

2 sizes
  • 500g — $40.79 ($8.16/100g)
  • 1000g — $66.29 ($6.63/100g)

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & Ruiru 11 Peaberry
Producer
EAAGADS Estate
Kenya Kiambu EAAGADS Estate SL28 & Ruiru 11 Peaberry Washed PB TOP
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$17.21 · 150g · $11.47/100g

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & Ruiru 11 Peaberry
Producer
EAAGADS Estate
Ethiopia Elto Coffee Sidama Bare 74158 Extended Fermented Natural oma Lot #28
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$22.95 · 150g · $15.30/100g

Details

Origin
Bare, Sidama, Ethiopia
Process
Extended Fermented Natural
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia Elto Coffee Sidama Elora Station 74158 Extended Fermented Natural Lot CEREMONY
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$28.04 · 150g · $18.70/100g

Details

Origin
Elora Station, Sidama, Ethiopia
Process
Extended Fermented Natural
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Colombia Arnulfo Cuellar Geisha Washed
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$17.21 · 150g · $11.47/100g

Details

Origin
Oporapa, Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Arnulfo & Judith Cuellar
Kenya Kiambu Handege SL28 & SL34 Peaberry Washed PB TOP
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$40.79 · 500g · $8.16/100g

2 sizes
  • 500g — $40.79 ($8.16/100g)
  • 1000g — $66.29 ($6.63/100g)

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & SL34
Producer
Ritho FCS
Kenya Kiambu EAAGADS Estate SL28 & Ruiru 11 Washed AA TOP
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$40.79 · 500g · $8.16/100g

2 sizes
  • 500g — $40.79 ($8.16/100g)
  • 1000g — $66.29 ($6.63/100g)

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & Ruiru 11
Producer
EAAGADS Estate
Kenya Kiambu Handege SL28 & SL34 Peaberry Washed PB TOP
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$17.21 · 150g · $11.47/100g

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & SL34
Producer
Ritho FCS
Kenya Kiambu EAAGADS Estate SL28 & Ruiru 11 Washed AA TOP
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$17.21 · 150g · $11.47/100g

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & Ruiru 11
Producer
EAAGADS Estate
Colombia Huila Alexander Hernandez Geisha Natural
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$48.44 · 500g · $9.69/100g

2 sizes
  • 500g — $48.44 ($9.69/100g)
  • 1000g — $76.48 ($7.65/100g)

Details

Origin
Pitalito, Huila, Colombia
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Ledy & Alexander Hernandez
Colombia Arnulfo Cuellar Geisha Washed
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$48.44 · 500g · $9.69/100g

2 sizes
  • 500g — $48.44 ($9.69/100g)
  • 1000g — $76.48 ($7.65/100g)

Details

Origin
Oporapa, Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Arnulfo & Judith Cuellar
Kenya Nyeri Burumani Estate SL28 & Ruiru 11 Natural Lot 268
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$48.44 · 500g · $9.69/100g

2 sizes
  • 500g — $48.44 ($9.69/100g)
  • 1000g — $76.48 ($7.65/100g)

Details

Origin
Tetu, Nyeri, Kenya
Process
Natural
Variety
SL28 & Ruiru 11
Producer
Mr. Gikonyo