
Onyx Coffee Lab
Monarch
Monarch is a Colombia, Ethiopia, Washed coffee from Onyx Coffee Lab.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Ethiopia
- Process
- Washed
Available Sizes▾
- 56g — $6.00 ($10.71/100g)
- 283g — $21.50 ($7.60/100g)
- 283g — $114.00 ($40.28/100g)
- 907g — $58.50 ($6.45/100g)
- 2267g — $122.00 ($5.38/100g)
- 2267g — $864.00 ($38.11/100g)

Monarch
Monarch is a Colombia, Ethiopia, Washed coffee from Onyx Coffee Lab.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Ethiopia
- Process
- Washed
Available Sizes
- 56g — $6.00 ($10.71/100g)
- 283g — $21.50 ($7.60/100g)
- 283g — $114.00 ($40.28/100g)
- 907g — $58.50 ($6.45/100g)
- 2267g — $122.00 ($5.38/100g)
- 2267g — $864.00 ($38.11/100g)
Similar coffees across all roasters

Colombian Excelso | Ultra Dark Roast
Manta Ray Coffee Roasters
$11.24

Major Monuments Espresso
South America Blend Washed/Natural
Go Get Em Tiger
$22.00

The OG (aka Jeff)
Huila, Colombia | Guji, Ethiopia Washed & Natural – Classic & Complex
Modcup Coffee
$22.50

Bittersweet
Archers Coffee
$11.44

Black Diamond
Archers Coffee
$11.71

Warmth Espresso Blend
Central America, South America Washed Blend
Monogram Coffee
$12.71
Description
Monarch is our most developed roast that conveys a flavor profile that we intentionally designed to work well with milk. Cream and plant based beverages mix with ease, creating a rich, decadent flavor. It involves a natural, sugar-dense coffee that binds to the fats and creates multiple complex caramelized notes during the roasting process. Look for dark chocolate and undertones of thick winey berries. Enjoy as drip or espresso.
More from Onyx Coffee Lab

El Salvador Santa Rosa
$9.50

Ethiopia Mullugeta Muntasha Natural
$9.50

Ecuador La Papaya Anaerobic
$9.00

Costa Rica Las Lajas Natural
$9.50

Colombia Jairo Arcila Rose Process
$10.00

Mexico Oaxaca Yogondoy Gesha
$9.00


