
Manta Ray Coffee Roasters
Colombian Excelso | Ultra Dark Roast
Colombian Excelso | Ultra Dark Roast is a specialty coffee from Manta Ray Coffee Roasters.
In stock since:
Available Sizes▾
- 200g — $11.24 ($5.62/100g)
- 1000g — $37.93 ($3.79/100g)

Colombian Excelso | Ultra Dark Roast
Colombian Excelso | Ultra Dark Roast is a specialty coffee from Manta Ray Coffee Roasters.
In stock since:
Available Sizes
- 200g — $11.24 ($5.62/100g)
- 1000g — $37.93 ($3.79/100g)
Similar coffees across all roasters

Zenith - A Dark Roast
Color Roasters
$19.50

Eclipse - A Blend for Dark Roast
Color Roasters
$18.00

Monarch
Colombia, Ethiopia Washed
Onyx Coffee Lab
$6.00

Bittersweet
Archers Coffee
$11.44

Opus Dark Roast
Chromatic Coffee
$24.99

Espresso Nuevo Dark Roast
Paradise Coffee Roasters
$24.00
Description
Colombian Excelso | Ultra Dark Roast CUP: Caramel, Toffee & Honey We’re bringing back the classic extra-dark roast. For this coffee, we chose Colombian Excelso. Its consistently screened bean size helps support an even roast, and this lot gave us exactly the foundation we wanted to take things deeper. And we mean deep. On our roast colour scale, this Colombian sits 9 points darker than our DARK SUBSTANCE BLENDS. We roast it this far deliberately to soften the acidity and bring caramel, toffee and honey sweetness to the forefront, alongside a bold, full-bodied finish. It pairs beautifully with milk, bringing those rich, sweet notes into a smooth, comforting cup. And if you’re anything like me and enjoy half a spoonful of white sugar in your espresso, this Colombian is an excellent choice. That little bit of sugar balances the bitterness and gives the shot a lovely syrupy feel. It’s how I like mine. Classic extra-dark coffee, brought back with intention. Enjoy it with milk, or pull a shot and reach for the sugar.
About Manta Ray Coffee Roasters
- Location
- Victoria, Australia
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- AUD
More from Manta Ray Coffee Roasters

Ethiopia Faysel Abdosh Washed | Hambella Sidama (Single Origin Filter)
$23.18

Ethiopia Hambela Anaerobic Natural | Guji | (Single Origin Filter)
$21.07

Uganda Zukuka Bora | Muyanda Mt Elgon (Single Origin Filter)
$15.45

Honduras Los Pinos Typica Washed (Single Origin Filter)
$17.56

Papua New Guinea Anego Washed (Single Origin Espresso)
$15.45

Papua New Guinea Anego Washed (Single Origin Filter)
$15.45


