
Onyx Coffee Lab
Colombia Altos de Quitumpamba Chiroso
Colombia Altos de Quitumpamba Chiroso is a Colombia, Washed coffee from Onyx Coffee Lab.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 56g — $11.00 ($19.64/100g)
- 283g — $52.00 ($18.37/100g)
- 283g — $296.40 ($104.73/100g)
- 907g — $140.00 ($15.44/100g)
- 2267g — $260.00 ($11.47/100g)
- 2267g — $1976.00 ($87.16/100g)

Colombia Altos de Quitumpamba Chiroso
Colombia Altos de Quitumpamba Chiroso is a Colombia, Washed coffee from Onyx Coffee Lab.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 56g — $11.00 ($19.64/100g)
- 283g — $52.00 ($18.37/100g)
- 283g — $296.40 ($104.73/100g)
- 907g — $140.00 ($15.44/100g)
- 2267g — $260.00 ($11.47/100g)
- 2267g — $1976.00 ($87.16/100g)
Similar coffees to this Colombia Washed

Chiroso Washed Las Perlitas
Colombia Washed Chiroso
Rose Coffee
$25.25

William Ortiz - Chiroso - Washed - Colombia 250g
Pitalito, Huila Chiroso
Norma Supply Co.
$27.25

Edgar Gonzalez - Chiroso
Urrao, Antioquia, Colombia Washed Chiroso
Flower Child
$26.00
Description
Following our first offering from Altos de Quitumpamba, we're excited to share this second release from Carolina Chalapud Daza and Guillermo Torres Daza, this time showcasing the remarkable Chiroso variety. Grown at 2,200 meters in the volcanic soils of Buesaco, Nariño, and processed with a meticulous washed method featuring monitored fermentation and slow raised-bed drying, the result is a coffee that balances crystalline acidity, delicate florals, and a deeply expressive sweetness.
More from Onyx Coffee Lab

El Salvador Santa Rosa
$9.50

Ethiopia Mullugeta Muntasha Natural
$9.50

Ecuador La Papaya Anaerobic
$9.00

Costa Rica Las Lajas Natural
$9.50

Colombia Jairo Arcila Rose Process
$10.00

Mexico Oaxaca Yogondoy Gesha
$9.00