
Parlor Coffee
Brazil Sítio Forno Grande
Brazil Sítio Forno Grande is a Castelo, Espírito Santo, Brazil, Washed, Red and Yellow Catuaí coffee from Parlor Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Castelo, Espírito Santo, Brazil
- Process
- Washed
- Variety
- Red and Yellow Catuaí
- Producer
- The Schiavo family
Available Sizes▾
- 226g — $22.00 ($9.73/100g)
- 2267g — $154.00 ($6.79/100g)

Brazil Sítio Forno Grande
Brazil Sítio Forno Grande is a Castelo, Espírito Santo, Brazil, Washed, Red and Yellow Catuaí coffee from Parlor Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Castelo, Espírito Santo, Brazil
- Process
- Washed
- Variety
- Red and Yellow Catuaí
- Producer
- The Schiavo family
Available Sizes
- 226g — $22.00 ($9.73/100g)
- 2267g — $154.00 ($6.79/100g)
Similar coffees to this Castelo, Espírito Santo, Brazil Washed Red and Yellow Catuaí

sítio dos cedros
Brasilien, Espírito Santo Natural Red Catuai
Neues Schwarz
$13.08

sítio dos cedros
Brasilien, Espírito Santo Natural Red Catuai
Neues Schwarz
$13.08

BRAZIL - Brasilien Espresso
Brazil Natural yellow Catuai; red Catuai
Schön Kaffee
$12.40

Brazil - Fazenda Um Supreme Pulp Natural
Moutains of Espirito Santo Pulped Natural Red Catucai 785
Archers Coffee
$9.53

Nossa Senhora de Fatima
Minas Gerais Yeast-Inoculated Natural Red Catuai, Yellow Catuai
Obadiah Coffee Roasters
$25.67

BRAZIL - Brasilien Filterkaffee
Brazil Natural yellow Catuai; red Catuai
Schön Kaffee
$12.40
Description
Coffee Details Origin Brazil Region Espírito Santo Municipality Castelo Farm Name Sítio Forno Grande Producer The Schiavo family Elevation 1000 - 1250 meters Varieties Red and Yellow Catuaí Harvest Period June - October Process Washed










