
Parlor Coffee
Kenya Kiamugumo
Kenya Kiamugumo is a Ngariama, Kirinyaga County, Washed, 12 to 24 hour fermentation, dried on raised beds 5 to 10 days, SL28, Ruiru 11, Batian coffee from Parlor Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Ngariama, Kirinyaga County
- Process
- Washed, 12 to 24 hour fermentation, dried on raised beds 5 to 10 days
- Variety
- SL28, Ruiru 11, Batian
Available Sizes▾
- 226g — $25.00 ($11.06/100g)
- 2267g — $175.00 ($7.72/100g)

Kenya Kiamugumo
Kenya Kiamugumo is a Ngariama, Kirinyaga County, Washed, 12 to 24 hour fermentation, dried on raised beds 5 to 10 days, SL28, Ruiru 11, Batian coffee from Parlor Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Ngariama, Kirinyaga County
- Process
- Washed, 12 to 24 hour fermentation, dried on raised beds 5 to 10 days
- Variety
- SL28, Ruiru 11, Batian
Available Sizes
- 226g — $25.00 ($11.06/100g)
- 2267g — $175.00 ($7.72/100g)
Similar coffees to this Ngariama, Kirinyaga County SL28, Ruiru 11, Batian

Kenya Kiamugumo AB Washed
Kenya Washed
Luminous Coffee
$24.00

Kianamui
Kirinyaga, Kenya SL28 & SL34
Shokunin Coffee
$15.93

Kii AB.
Kenya, Kirinyaga Washed Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
WatchHouse
$18.57

Kenya Karimikui Kirinyaga Washed
Kirinyaga, Kenya Washed Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Red Rooster Coffee
$32.00

Gakuyu-ini
Kiamutugu, Kirinyaga, Kenya SL-28
Workshop Coffee
$22.00

Kenya / AA Gatubu
Kenya Washed Batian, Ruiru 11, SL28
NewGround Coffee
$19.23
Description
Coffee Details Region Kirinyaga County Community Ngariama Washing Station Kiamugumo Factory Elevation 1600 meters Varieties SL28, Ruiru 11, Batian Process Washed, 12 to 24 hour fermentation, dried on raised beds 5 to 10 days






