
Prodigal
Habtamu Danche Espresso
Habtamu Danche Espresso is a Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, Heirloom coffee from Prodigal.
In stock since:
Details
- Origin
- Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Heirloom
Available Sizes▾
- 250g — $25.00 ($10.00/100g)
- 1000g — $90.00 ($9.00/100g)
- 2500g — $200.00 ($8.00/100g)

Habtamu Danche Espresso
Habtamu Danche Espresso is a Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, Heirloom coffee from Prodigal.
In stock since:
Details
- Origin
- Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Heirloom
Available Sizes
- 250g — $25.00 ($10.00/100g)
- 1000g — $90.00 ($9.00/100g)
- 2500g — $200.00 ($8.00/100g)
Similar coffees to this Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirloom

Ethiopia Habtamu Fikadu Danche Washed Landrace
Ethiopia Washed
Poem Roasting
$26.00

Ethiopia - Danche - Washed Heirloom
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirloom
Verb Coffee Roasters
$29.00

Danche
Yirgacheffe Washed Ethiopian Landrace
Regalia Coffee
$28.50

Habtamu Fikadu Danche - Kurume and Dega - Washed - Ethiopia 250g
Danche, Gedeb Washed Kurume and Dega
Norma Supply Co.
$26.00
Dumerso Sisters Espresso - Ethiopia - 300g
Hirut, Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirloom
Thom Bargen
$23.00
Description
Roasted just a touch darker than our filter version, this espresso roast makes fantastic straight shots and Americanos. This is the year of Habtamu! We roasted this gorgeous washed Ethiopian for our monthly subscribers in July, and now it's available for everyone. Ethiopia is having a banner year, and Habtamu is knocking it out of the park. We're loving this coffee's big, ripe apricot coupled with a touch of pineapple and jasmine-like florals. Habtamu Fikadu Aga is the producer and exporter of this lot, which comes from Danche in southern Ethiopia. Kuri Mountain Coffee (the company name) was founded in 2015 and started back in 1945 as a family business. Coffee cherry comes to the mill from many farms in the region, spanning hundreds of hectares. The ripe cherry was sorted, pulped, fermented, washed, and dried on raised beds. This is traditional washed coffee. Process: Washed Region: Yirgacheffe, Ethiopia Variety: Heirloom Make sure to check that the roast date you've selected is what you're looking for — if there is an "upcoming roast" for this coffee, the upcoming roast date is listed under the tasting notes at the top of this product page. Please read our shipping info page!





