BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Danche
USA|Regalia Coffee

Regalia Coffee

$28.50300gIn Stock

Danche

Danche is a Yirgacheffe, Washed, Ethiopian Landrace coffee from Regalia Coffee.

In stock since:

Buy from Regalia Coffee

Details

Origin
Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landrace
Available Sizes▾
  • 300g — $28.50 ($9.50/100g)
  • 900g — $77.00 ($8.56/100g)
  • 2200g — $178.50 ($8.11/100g)

Description

Danche Site, located in Yirgacheffe, is run by Habtamu Fikadu Aga. His work in coffee traces back to his grandfather Aga Dinsa, who harvested coffee on his farm in Kiru Kebele in 1945. In 2015, Habtamu Fikadu founded Kuri Mountain Coffee which handles Ethiopian coffee exports and manages several washing stations throughout the country, including Goro Site in Uraga, Guji, another stellar coffee we’ve carried this year. This year’s harvest from Danche Site is exceptional. We taste a delicate burst of bright acidity and aromatic florals, reminiscent of hibiscus tea, jasmine, and bergamot. A crisp white-peach structure holds the cup from start to finish. Danche was one of our favorite coffees last year, and we’re excited to bring it back on the menu.  Region    Yirgacheffe Altitude   2000-2300MASL Process  Washed  Varietal  Ethiopian Landrace

About Regalia Coffee

Location
New York, US
Region
North America
Visit Regalia Coffee →