
Prodigal
Habtamu Guji G1
Habtamu Guji G1 is a Guji, Ethiopia, Washed, Heirloom coffee from Prodigal.
In stock since:
Details
- Origin
- Guji, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Heirloom
Available Sizes▾
- 250g — $24.00 ($9.60/100g)
- 1000g — $90.00 ($9.00/100g)
- 2500g — $200.00 ($8.00/100g)

Habtamu Guji G1
Habtamu Guji G1 is a Guji, Ethiopia, Washed, Heirloom coffee from Prodigal.
In stock since:
Details
- Origin
- Guji, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Heirloom
Available Sizes
- 250g — $24.00 ($9.60/100g)
- 1000g — $90.00 ($9.00/100g)
- 2500g — $200.00 ($8.00/100g)
Similar coffees to this Guji, Ethiopia Washed Heirloom

Habtamu Fikadu, Chelbesa, Ethiopia - Washed Process
Ethiopia Washed Heirloom
Vivid Coffee Roasters
$24.00

Ethiopia Habtamu's Chelbesa
Gedeb Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirlooms
Color Roasters
$23.00

Habtamu Gato
Djimmaha Gera,Sadi loya Kebele Washed Heirloom
East Pole Coffee Co.
$28.50

Ethiopia Habtamu Fikadu Washed 74110, 74112
Guji, Ethiopia Washed 74110, 74112
Helm
$15.00

Ethiopia - Gogogu
Ethiopia, Guji Washed Heirloom
da Matteo
$238.94

Guji Rassa Washed
Ethiopia Washed Heirloom
Rose Coffee
$20.44
Description
Habtamu's name has graced our menu all season, and this latest washed Guji is a limited lot with beautiful flavors of cranberry, rhubarb, and peach syrup. Perhaps half a dozen Ethiopian coffees we have this year are attributed to him, and we hope you're enjoying this bull market of washed Ethiopian gems along with us. This coffee went to our subscribers first in August, and we have a limited supply of rested coffee from August 27 ready for immediate shipping! Habtamu Fikadu Aga is the producer and exporter of this lot, which comes from Guji in southern Ethiopia. Kuri Mountain Coffee (the company name) was founded in 2015 and started back in 1945 as a family business. Pulped cherries underwent submerged fermentation for 48-72 hours, and then they dried on raised beds for 10-12 days. Process: Washed Region: Guji, Ethiopia Variety: Heirloom Make sure to check that the roast date you've selected is what you're looking for — if there is an "upcoming roast" for this coffee, the upcoming roast date is listed under the tasting notes at the top of this product page. Please read our shipping info page!






