
Color Roasters
Ethiopia Habtamu's Chelbesa
Ethiopia Habtamu's Chelbesa is a Gedeb Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, Heirlooms coffee from Color Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Gedeb Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Heirlooms
Available Sizes▾
- 283g — $23.00 ($8.13/100g)
- 907g — $68.00 ($7.50/100g)
- 2267g — $132.00 ($5.82/100g)

Ethiopia Habtamu's Chelbesa
Ethiopia Habtamu's Chelbesa is a Gedeb Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, Heirlooms coffee from Color Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Gedeb Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Heirlooms
Available Sizes
- 283g — $23.00 ($8.13/100g)
- 907g — $68.00 ($7.50/100g)
- 2267g — $132.00 ($5.82/100g)
Similar coffees to this Gedeb Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirlooms

Habtamu Fikadu, Chelbesa, Ethiopia - Washed Process
Ethiopia Washed Heirloom
Vivid Coffee Roasters
$24.00

Habtamu Fikadu: Chelbesa
Gedeb, Ethiopia Washed Kurume/Dega/Wolisho
Eight Ounce Coffee
$26.99

Jejeba Habtamu Fikadu
Jejeba, Kuri Kebele, Yirgacheffe, Ethiopia Washed Kurume (74110, 74112), Dega, Wolisho
Elm Coffee Roasters
$24.50

Habtamu Fikadu
Gedeb, Ethiopia Washed Kurume, Dega & Wolisho
Dayglow Coffee
$32.00

Habtamu Danche
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirloom
Prodigal
$25.00

Ethiopia Habtamu Fikadu Washed 74110, 74112
Guji, Ethiopia Washed 74110, 74112
Helm
$15.00
Description
ETHIOPIA HABTAMU'S CHELBESA PEACH JAM, KEY LIME, WHITE FLOWERS Habtamu's other separation from Chelbesa Station. Tasting remarkable and vivid with stone fruity sweetness and lovely citic zip. Floral and light bodied, just what we need in the heat of the summer. Banger! BEAN DETAILS: ORIGIN: Gedeb Yirgacheffe, Ethiopia ELEVATION: 1900-2200 masl VARIETY: Heirlooms PROCESS: Once cherries arrive at the station, they are placed in water for sorting and removing floaters. For the washed lot, cherries are then depulped, dry-fermented for 96 hours, and washed to remove the mucilage. The parchment is then laid out to dry on raised beds for 12-14 days. TASTING NOTES: peach jam, key lime, white flowers ROAST TYPE: Light Farm Level Habtamu Fekadu Aga grew up surrounded by coffee. His grandfather, Aaga Dinsa, farmed coffee in the Kuri kebele of western Ethiopia, and the land he passed down became the foundation for what is now Kuri Mountain Coffee. Since founding the company in 2015, Habtamu has expanded well beyond his family's original farm. Today, Kuri Mountain Coffee cultivates its own coffee while partnering with 144 registered smallholder producers across Ethiopia, processing cherries at washing stations throughout Guji, Yirgacheffe, Jimma, and Wollega. This coffee comes from the Chelbesa washing station in Gedeb, Yirgacheffe, one of two exceptional washed lots we'll be releasing from Habtamu this season. Beyond producing remarkable coffees, Habtamu has built his company around long-term investment in the communities where coffee is grown. Through its Fair for Life certification, Kuri Mountain Coffee contributes both a premium on every pound exported and a portion of annual profits toward local projects supporting education, healthcare, infrastructure, and food security. We're thrilled to share this coffee through our friends at Crop to Cup, who continue to source some of Ethiopia's most exciting coffees. The result is a cup that reflects everything we love about the country's highest elevations: incredible florals, vibrant fruit, and sparkling clarity.
More from Color Roasters

Ethiopia Chelchele
$22.50

Colombia Yessica Parra - Youth Collab Project - Community Blend of Washed Lots
$9.00

Artist Reserve: Mexico Arturo Ortiz 2026 Harvest
$24.00

Honduras Las Moras - Washed Pacamara
$21.00

Artist Reserve: Colombia Oscar Osorio - Citrus Co-Ferment
$14.00

Honduras El Pedrero - Washed Process Pink Bourbon
$21.00

