
Rabbit Hole Roasters
Albert Audon Vasquez
Albert Audon Vasquez is a Honduras, Washed, Parainema coffee from Rabbit Hole Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 250g — $15.53 ($6.21/100g)
- 1000g — $50.12 ($5.01/100g)
- 2000g — $93.18 ($4.66/100g)

Albert Audon Vasquez
Albert Audon Vasquez is a Honduras, Washed, Parainema coffee from Rabbit Hole Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 250g — $15.53 ($6.21/100g)
- 1000g — $50.12 ($5.01/100g)
- 2000g — $93.18 ($4.66/100g)
Similar coffees to this Honduras Washed Parainema

Zab coffee roaster – HONDURAS - EFREN SANCHEZ
Honduras Washed Parainema
Speciality Coffee CA
$23.00

Benjamin Paz Parainema
Honduras Washed Parainema
Frukt Coffee Roasters
$35.27

Honduras Fredy Perez
Honduras Washed
Onyx Coffee Lab
$6.00

Honduras El Laurel Parainema Washed
Honduras Washed Parainema
GOÛT & CO
$1.91

Arianita - Santa Bárbara, Honduras
Honduras, Los Andes, Santa Bárbara Washed Pacas
Solberg & Hansen
$20.03

Isabel (Washed)- Honduras
La Cima del Cielo, El Cedral, Santa Barbara Washed Pacas
Monastery Coffee
$17.18
Description
Impressions: brazil nut, milk chocolate, dried fig, mirabelle plum Roast degree: light (2.5/5) Country: Honduras Location: Buena Vista, Intibuca Variety: Parainema Process: Washed Farmer: Albert Audon Vasquez Farm: La Fortuna Import partner: Semilla This is the very first time that Albert's coffee will reach the international market and we are delighted to be featuring it. Working with peripheral smallholder farmers through Semilla is how we change the coffee status quo. Involved in the coffee production with his family for many years, it's in 2023 that he began his solo journey as a producer by buying some land from his father. As a third generation farmer, he is dedicated to produce quality coffee within his community in the hopes of inspiring other smallholders like him who don't have access to the specialty market. Albert truly believes that by focusing on quality, famers from his small region could reach millions of happy consumers. On a more personal level, he hope that his farm, La Fortuna, can gain international recognition so he can create jobs for his community. He plans to invest his income into expanding his farm, establishing his own processing plant, and cultivating better coffee varieties; he finds motivation in his journey. By buying this coffee, you are contributing to helping him achieve the recognition he deserves.
More from Rabbit Hole Roasters

Liberica - Liberica Project 96B
$20.47

Benito Sanchez
$15.53

Pink Bourbon Watermelon Decaf - La Cumparsita
$23.30

Sidra - Miguel Augusto Ortega
$16.94

Gesha - Marleny Imbachi
$17.65

Papayo - Pastor Ordonez
$16.94