BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Parainema Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Parainema variety.

27 in stock21 roasters8.3/mo avg

Variety

Parainema

27 coffees

Price / 100g

$5.06 – $11.99

median $6.21 · 27 lots

Top origins

Honduras, Colombia, Nicaragua

Top processes

Washed, Natural, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

24 Parainema variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Honduras - Lesbia Sabillon Natural Process
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$10.50 · 113g · $9.29/100g

4 sizes
  • 113g — $10.50 ($9.29/100g)
  • 283g — $21.00 ($7.42/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Los Laureles, Santa Barbara, Honduras
Process
Natural Process
Variety
Parainema
Producer
Lesbia Sabillion
Honduras Damian Chavez 2
USA|Cat & Cloud
In StockHondurasUncommon

$29.97 · 283g · $10.59/100g

3 sizes
  • 283g — $29.97 ($10.59/100g)
  • 998g — $94.95 ($9.51/100g)
  • 2268g — $215.79 ($9.51/100g)

Details

Origin
Honduras - El Cedral, Santa Barbara
Process
Anaerobic Washed
Variety
25% Bourbon, 75% Parainema
Producer
Damian Chavez & Susana Chavez
Zab coffee roaster – HONDURAS - EFREN SANCHEZ
Canada|Speciality Coffee CA
In StockHonduras

$23.00 · 300g · $7.00/100g

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Parainema
Producer
La Esmeranda
Cinco de Junio
USA|Counter Culture Coffee

$25.00 · 340g · $7.35/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Washed
Variety
Caturra, Catimor, Parainema, Catuai
Honduras Edgardo Tinoco
USA|Verve Coffee Roasters

$27.00 · 340g · $7.94/100g

3 sizes
  • 340g — $27.00 ($7.94/100g)
  • 997g — $76.75 ($7.70/100g)
  • 2267g — $152.50 ($6.73/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Parainema
Producer
Edgardo Tinoco
Honduras - Beneficio San Vicente Community Lot
USA|Brandywine Coffee Roasters

$23.00 · 425g · $5.41/100g

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Pacas, Catuai, Parainema, Bourbon, IHCAFE90, and Lempira.
Llonis Martinez
USA|BlendIn Coffee Club

$24.00 · 284g · $8.45/100g

Details

Origin
Honduras
Process
Natural
Variety
Parainema
Honduras, Walter Bautista
USA|Methodical Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

3 sizes
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 907g — $63.87 ($7.04/100g)
  • 2267g — $148.18 ($6.54/100g)

Details

Origin
Honduras, Las Flores, Santa Bárbara
Process
Honey and Natural
Variety
Parainema
Producer
Walter Bautista
Honduras - Finca Cascaritas Lot 19
UAE|Archers Coffee

$13.07 · 250g · $5.23/100g

2 sizes
  • 250g — $13.07 ($5.23/100g)
  • 1000g — $42.21 ($4.22/100g)

Details

Origin
Santa Rosa de Copán
Process
Natural
Variety
Parainema, Catuai
Producer
Cafesmo / Moises Hidardo Hernandez
Benito Sanchez
Canada|Rabbit Hole Roasters

$15.53 · 250g · $6.21/100g

3 sizes
  • 250g — $15.53 ($6.21/100g)
  • 1000g — $49.41 ($4.94/100g)
  • 2000g — $91.06 ($4.55/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Parainema
Producer
Benito Sanchez
SOLO
UK|Colonna Coffee
In StockPeru

$15.25 · 250g · $6.10/100g

2 sizes
  • 250g — $15.25 ($6.10/100g)
  • 1000g — $46.42 ($4.64/100g)

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Mundo Novo, Catimor, Caturra, Gesha, Parainema, Catuai, Icatu, Pacamara
Producer
La Balsa Cooperative
Honduras - Finca Mira Flores Lot 22
UAE|Archers Coffee

$14.16 · 250g · $5.66/100g

2 sizes
  • 250g — $14.16 ($5.66/100g)
  • 1000g — $43.57 ($4.36/100g)

Details

Origin
Santa Rosa de Copán
Process
Natural
Variety
Parainema, Obata
Producer
Cafesmo / Carlos Roberto Hernandez
Benjamin Paz Parainema
Finland|Frukt Coffee Roasters

$35.27 · 250g · $14.11/100g

2 sizes
  • 250g — $35.27 ($14.11/100g)
  • 1000g — $130.85 ($13.08/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Parainema
Producer
Benjamin Paz
Blend - Supernova
Canada|94 Celcius

$16.93 · 300g · $5.64/100g

3 sizes
  • 300g — $16.93 ($5.65/100g)
  • 907g — $45.17 ($4.98/100g)
  • 2253g — $89.29 ($3.96/100g)

Details

Origin
Cauca
Process
Washed
Variety
Parainema
Producer
Wilton Benitez
La Joya - Parainema 65h Natural
Switzerland|Chronic.

$28.85 · 250g · $11.54/100g

Details

Origin
Honduras
Process
Extended cherry fermentation
Variety
Parainema
Producer
Cralos Amaya
Corner Booth / Honduras
Canada|Rosso Coffee Roasters

$19.77 · 340g · $4.98/100g

3 sizes
  • 340g — $16.94 ($4.98/100g)
  • 907g — $43.06 ($4.75/100g)
  • 2267g — $100.95 ($4.45/100g)

Details

Origin
Santa Barbara, Honduras
Process
Washed
Variety
Parainema
Producer
Los Laureles Community
HONDRUAS WILL ARMIJO – washed – 250g
Poland|Kafar

$17.56 · 250g · $7.03/100g

Details

Origin
Santa Barbara, Honduras
Process
Washed
Variety
Parainema
Producer
Will i Irma Armijo
Night Owl | Dark Blend
USA|Quills Coffee

$20.00 · 340g · $5.88/100g

3 sizes
  • 340g — $20.00 ($5.88/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2267g — $105.00 ($4.63/100g)

Details

Origin
Colombia, Honduras
Process
Washed
Variety
Bourbon, caturra, Catuai, Parainema
Albert Audon Vasquez
Canada|Rabbit Hole Roasters

$15.53 · 250g · $6.21/100g

3 sizes
  • 250g — $15.53 ($6.21/100g)
  • 1000g — $50.12 ($5.01/100g)
  • 2000g — $93.18 ($4.66/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Parainema
Producer
Albert Audon Vasquez
Maria Caceres
Canada|Rabbit Hole Roasters

$15.53 · 250g · $6.21/100g

3 sizes
  • 250g — $15.53 ($6.21/100g)
  • 1000g — $48.00 ($4.80/100g)
  • 2000g — $89.65 ($4.48/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Parainema
Producer
Maria Caceres
Parainema
Spain|Nomad

$24.46 · 250g · $9.79/100g

2 sizes
  • 250g — $24.46 ($9.79/100g)
  • 1000g — $97.85 ($9.79/100g)

Details

Origin
Espresso
Process
Natural
Variety
Parainema
Round-the-Clock
Canada|Rabbit Hole Roasters

$12.71 · 250g · $5.08/100g

3 sizes
  • 250g — $12.71 ($5.08/100g)
  • 1000g — $39.53 ($3.95/100g)
  • 2000g — $64.94 ($3.25/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Parainema
Honduras El Laurel Parainema Washed
Hong Kong|GOÛT & CO

$1.91 · 100g · $1.91/100g

2 sizes
  • 100g — $1.91 ($1.91/100g)
  • 250g — $3.70 ($1.48/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Parainema
Parainema Reunión
USA|Chromatic Coffee

$38.99 · 283g · $13.78/100g

3 sizes
  • 283g — $38.99 ($13.78/100g)
  • 907g — $121.99 ($13.45/100g)
  • 2267g — $304.99 ($13.45/100g)

Details

Origin
Honduras
Variety
Parainema