
Rabbit Hole Roasters
White Velvet
White Velvet is a specialty coffee from Rabbit Hole Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 250g — $14.82 ($5.93/100g)
- 1000g — $46.59 ($4.66/100g)
- 2000g — $87.53 ($4.38/100g)

White Velvet
White Velvet is a specialty coffee from Rabbit Hole Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 250g — $14.82 ($5.93/100g)
- 1000g — $46.59 ($4.66/100g)
- 2000g — $87.53 ($4.38/100g)
Similar coffees across all roasters

Yellow Blend
Rum Baba Coffeeroasters
$12.17

Morning Crumble Blend
Washed
Good Brothers Coffee
$12.99

RED VELVET: Ethiopia Blend
Ethiopia Natural, Washed Blend
Pirates of Coffee
$18.00

Rosso - Daydream / Light Roast
Blend Blend Various
Speciality Coffee CA
$15.00

Stranger Blend | Light Roast
Manta Ray Coffee Roasters
$13.35

Sweet Talk Blend
Ethiopia Natural and Washed Processes Heirloom, 74110, 74112
Vesta Coffee Roasters
$23.00
Description
Impressions: white chocolate, macadamia nuts, yogurt-covered berries Roast degree: 2/5 Blends don’t always get the respect they deserve in specialty coffee circles, but we look at them differently. For us, a lighter blend is an ultimate creative tool + the perfect springboard into the wider world of specialty flavours. By combining a structured, buttery washed lot from Guatemala with a vibrant, floral natural from Ethiopia, we are able to highlight the best of both regions. The result is a cup that strikes an incredible balance between comforting, classic sweetness and complex, fruity vibrancy. It tastes like a liquid version of a pastry shop delicacy: pure white chocolate and yogurt-covered berries. If you are curious about the bright, fruit-forward notes of lighter roasts but still want a well-rounded, balanced all-day drinker, White Velvet is designed for you. It gently introduces those exciting, unfamiliar flavours and crisp origin characteristics without the overwhelming acidity or "funk" that can sometimes feel too challenging. The Randolfo Pacheco (70%) anchors the cup, providing a sweet, comforting foundation of white chocolate, buttery baked goods, and rich macadamia nuts. The Mengeshe Gumi (30%) layer provides the lift, bringing forward delicate florals and the sweet-and-tart pop of yogurt-covered berries.
More from Rabbit Hole Roasters

Liberica - Liberica Project 96B
$20.47

Benito Sanchez
$15.53

Pink Bourbon Watermelon Decaf - La Cumparsita
$23.30

Sidra - Miguel Augusto Ortega
$16.94

Gesha - Marleny Imbachi
$17.65

Papayo - Pastor Ordonez
$16.94



