
Manta Ray Coffee Roasters
Stranger Blend | Light Roast
Stranger Blend | Light Roast is a specialty coffee from Manta Ray Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 200g — $13.35 ($6.67/100g)
- 1000g — $50.57 ($5.06/100g)

Stranger Blend | Light Roast
Stranger Blend | Light Roast is a specialty coffee from Manta Ray Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 200g — $13.35 ($6.67/100g)
- 1000g — $50.57 ($5.06/100g)
Similar coffees across all roasters

First Light Blend
Ethiopia Natural and Washed
Idle Hands Roasting
$22.00

Ethiopia Yirgacheffe Supernatural
Ethiopia Natural
Klatch Coffee
$24.95

Sweetshop
Ethiopia Natural Gibirinna 74110, Serto 74112
Square Mile Coffee Roasters
$34.82

Mulu Espresso
100% Ethiopia Washed & Natural Chiroso & Heirloom Varieties
Prodigal
$25.00

Alpha
Natural
Gracenote Coffee
$19.50

Ethiopia Yirgacheffe Chelbesa
Yirgacheffe, Ethiopia Washed 74158 & 74112
Ceremony Coffee Roasters
$26.00
Description
Stranger Blend is our ever-evolving espresso blend, built around special coffees, unexpected flavour pairings and a clear roasting intention. This latest version brings together Ethiopia Yirgacheffe Chelbesa Natural and Ethiopia Guji Raro G1 Washed. It moves in a floral, fruit-forward direction, with the Ethiopian natural bringing lifted aromatics, ripe apricot sweetness and a delicate black-tea-like structure, while the Ethiopia washed lot adds bright citrus acidity, balance and a clean finish. As espresso, it opens with floral aromatics, soft stone fruit, citrus lift and a refined black tea finish. It’s a light roast, yet still tastes fully developed — how strange. And don’t underestimate it in milk: it cuts through beautifully. We love it both ways. :) 60% Ethiopia — Yirgacheffe Chelbesa Natural 40% Ethiopia — Guji Raro G1 Washed Flavour: Floral, Citrus, Apricot, Black Tea
About Manta Ray Coffee Roasters
- Location
- Victoria, Australia
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- AUD
More from Manta Ray Coffee Roasters

Ethiopia Faysel Abdosh Washed | Hambella Sidama (Single Origin Filter)
$23.18

Ethiopia Hambela Anaerobic Natural | Guji | (Single Origin Filter)
$21.07

Uganda Zukuka Bora | Muyanda Mt Elgon (Single Origin Filter)
$15.45

Honduras Los Pinos Typica Washed (Single Origin Filter)
$17.56

Papua New Guinea Anego Washed (Single Origin Espresso)
$15.45

Papua New Guinea Anego Washed (Single Origin Filter)
$15.45



