
Vesta Coffee Roasters
Sweet Talk Blend
Sweet Talk Blend is a Ethiopia, Natural and Washed Processes, Heirloom, 74110, 74112 coffee from Vesta Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Natural and Washed Processes
- Variety
- Heirloom, 74110, 74112
Available Sizes▾
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 2267g — $115.00 ($5.07/100g)

Sweet Talk Blend
Sweet Talk Blend is a Ethiopia, Natural and Washed Processes, Heirloom, 74110, 74112 coffee from Vesta Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Natural and Washed Processes
- Variety
- Heirloom, 74110, 74112
Available Sizes
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 2267g — $115.00 ($5.07/100g)
Similar coffees across all roasters

Sweetshop
Ethiopia Natural Gibirinna 74110, Serto 74112
Square Mile Coffee Roasters
$34.82

Organic Ethiopia Natural Process
Ethiopia Natural
Wonderstate Coffee
$20.00

Danche
Guji, Ethiopia Washed heirloom
Sweet Bloom
$24.00

Sweet Serenity
Ethiopia Washed
Johan & Nyström
$17.07

Ethiopia Bekele Belaycho Espresso
Ethiopia Natural 74158
Verve Coffee Roasters
$27.25

Ethiopia Guji Hambela Wamena
Ethiopia Natural Heirloom
Julith Coffee
$16.34
Description
Tasting Notes: Fruit Candy, Good Vibes We created 'Sweet Talk' to be our go-to blend for a more fruit forward profile. Always bright and light but focused on sweetness. A blend of our current Ethiopian single-origin coffees. We don't skimp on blend components so, rest assured the coffee is just as high quality as the rest! Origin: Ethiopia Region: Yirgacheffe & Argo Variety: Heirloom, 74110, 74112 Altitude: 1900-2200 masl Processing: Natural and Washed Processes
About Vesta Coffee Roasters
- Location
- Nevada, United States
- Region
- North America
More from Vesta Coffee Roasters

Wush Wush + Papayo, Anaerobic Natural - Elías & Shady Bayter
$48.00

Cauca Decaf - Colombia
$22.00

Angel Mountain - El Salvador
$21.00

Monte Alban - Oaxaca
$22.00

Goose Bumps Espresso Blend
$21.00

Kamwangi - Kenya
$26.00

