
Rozali Coffee
Hendra Maulizar
Hendra Maulizar is a Indonesia, Natural Carbonic Maceration, Abbysinia, Catimor, Typica coffee from Rozali Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Indonesia
- Process
- Natural Carbonic Maceration
- Variety
- Abbysinia, Catimor, Typica
- Producer
- Hendra Maulizar
Available Sizes▾
- 50g — $7.00 ($14.00/100g)
- 200g — $23.00 ($11.50/100g)
- 1000g — $100.00 ($10.00/100g)

Hendra Maulizar
Hendra Maulizar is a Indonesia, Natural Carbonic Maceration, Abbysinia, Catimor, Typica coffee from Rozali Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Indonesia
- Process
- Natural Carbonic Maceration
- Variety
- Abbysinia, Catimor, Typica
- Producer
- Hendra Maulizar
Available Sizes
- 50g — $7.00 ($14.00/100g)
- 200g — $23.00 ($11.50/100g)
- 1000g — $100.00 ($10.00/100g)
Similar coffees to this Indonesia Natural Carbonic Maceration Abbysinia, Catimor, Typica

Indonesia - Bener Kelipah, Central Sumatera Coffee
Bener Meriah, Aceh Sumatra Classic Natural Abyssinia, Typica
Archers Coffee
$14.98

Indonesia - Asman Gayo
Indonesia Natural Ateng, Bor Bor, Catimor and Timor
da Matteo
$244.63

Indonesia Mt. Ijen
East Java, Indonesia Natural Komasti, Andungsari, Bourbon
De Mello Coffee
$19.06

Organic Breakfast Roast
Indonesia - Bener Meriah Sumatra S795, Bourbon, Caturra, Catimor
49th Parallel Coffee Roasters
$17.00

Organic Espresso
Indonesia - Bener Meriah Sumatra S795, Bourbon, Caturra, Catimor
49th Parallel Coffee Roasters
$17.00

INDONESIA NATURAL MOUNT IJEN
Indonesia Natural typica, lini S288, S795, cobra
Andytown Coffee Roasters
$17.50
Description
Producer: Hendra Maulizar Farm: Avatara Coffee Country: Indonesia Region: Pegasing, Aceh Altitude: 1600 m a.s.l. Variety: Abbysinia, Catimor, Typica Process: Natural Carbonic Maceration



![Hugo Pareja [SL9]](https://rozalicoffee.com/cdn/shop/files/product_hugo-pareja-sl9_200g_1024x1024.jpg?v=1779019863)
![Lorenzo Arbildo Ubillus [Geisha]](https://rozalicoffee.com/cdn/shop/files/product_lorenzo-arbildo-ubillus_retail_2026_1024x1024.jpg?v=1776594540)



![Supriyanto [Laurina]](https://rozalicoffee.com/cdn/shop/files/product_supriyanto-laurina_200g_2026_1024x1024.jpg?v=1786875545)