
Rum Baba Coffeeroasters
Rwanda Kamajumba
Rwanda Kamajumba is a Lake Kivu, Western Province, Washed, Bourbon coffee from Rum Baba Coffeeroasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Lake Kivu, Western Province
- Process
- Washed
- Variety
- Bourbon
- Producer
- Kamajumba - Kivubelt Coffee
Available Sizes▾
- 250g — $18.27 ($7.31/100g)
- 1000g — $58.00 ($5.80/100g)

Rwanda Kamajumba
Rwanda Kamajumba is a Lake Kivu, Western Province, Washed, Bourbon coffee from Rum Baba Coffeeroasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Lake Kivu, Western Province
- Process
- Washed
- Variety
- Bourbon
- Producer
- Kamajumba - Kivubelt Coffee
Available Sizes
- 250g — $18.27 ($7.31/100g)
- 1000g — $58.00 ($5.80/100g)
Similar coffees to this Lake Kivu, Western Province Washed Bourbon

Rwanda - Gishamwana
Western Province, Rwanda Washed Bourbon
SK Coffee
$26.00

Gishamwana Island
Gishamwana Island, Rwanda Washed Bourbon
Axil Coffee Roasters
$18.00

Rwanda - Tumba
Rwanda, Rolindo District, Northern Province Washed Bourbon
Solberg & Hansen
$15.46

Rwanda - Kanzu - Washed
Rwanda Washed
Brandywine Coffee Roasters
$27.00
Description
Tasting note: Blood Orange, Marmalade Area: Lake Kivu, Western Province Farm: Kamajumba - Kivubelt Coffee Variety: Bourbon Process: Washed Roast Level: Light A juicy single farm coffee from the shores of Lake Kivu, grown on Kamajumba Estate Farm, a peninsula* nestled along the lake in Rwanda’s renowned Nyamasheke District. *Pretty rare, how often do you get coffee from a farm that’s basically a coffee-growing island? Read more about Kamajumba below
More from Rum Baba Coffeeroasters

Brazil
$10.73

Ethiopia Hambela
$18.26

Guatemala
$12.17

Ethiopia Halo Beriti
$22.61

Guatemala
$12.17

Kokobe
$15.07